Социалните партньори и властта не се разбраха за Бюджет 2024
Държавният бюджет за 2024 година бе обсъден от Националния съвет за тристранно сътрудничество, предаде репортер на "Фокус".
Социалните партньори отново останаха разделени в позицията си по бюджета.
Бюджетът за 2024 година предвижда дефицит от 3% (бел. от ред. - 6,22 млрд. лева), ръст на БВП от 3,2%, инфлация от 4,8%, разходи в размер на 83,8 млрд. лева или 40,7% от БВП, увеличение на максималния осигурителен доход с 11% (бел. от ред. - по швейцарското правило), увеличение на максималния осигурителен доход с 350 лева (бел. от ред. - на 3750 лева).
Макроикономическата рамка не е реалистична според АИКБ. Те обявиха, че ще се въздържат от подкрепа. От АИКБ изразиха негативно становище по отношение на дефицита, дълга, фискалния резерв и други пера от проектосметката.
Българска стопанска камара определиха като положително спазването на дефицита около 3% и данъчната политика. Те обаче изразяват негативно становище по механизма за определяне на минималната работна заплата. От БСК ще се въздържат да подкрепят бюджета.
Българска търговска промишлена палата подкрепят запазването на данъчната политика. Те изразяват притеснения за увеличението на приходната част на бюджет, те също подкрепят дефицита от 3%, който съобразен с Маастрихските критерии. От БТПП подкрепят запазването на нулевата ставка за хляба, но са против 9% ДДС за ресторантьори и хотелиери. Те ще подкрепят проектосметката, но ще очакват да се търсят решения по поставените от тях проблеми.
От Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България се въздържаха от подкрепа. Те частично подкрепят част от параметрите на Бюджет 2024 като капиталовата програма и политиката за фискалния резерв, но определят като рискована приходната част на сметката. Според КРИБ това рефлектира на заложения дефицит (бел. от ред. - смятат, че той трябва да е около 2 -2,5%, за да има буфери), което може да има негативно въздействие по членството ни в еврозоната.
Съюзът за стопанска инициатива не подкрепя бюджета. Те бяха критични към заложения дефицит, растежа на разходите, сценариите за развитието на икономиката и други.
От КНСБ принципно подкрепи бюджета, но с редица бележки. КТ "Подкрепа" се въздържаха.