София продължава да е "друга България" по икономически ръст, Благоевград създава едва 4,7 млрд. лева от БВП
Изненада на върха няма и няма как да има – най-голямата местна икономика в България за поредна година е София, която е далеч пред всички останали област в страната и затвърждава общото схващане, че е "друга България“. Това показват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ) за икономическото развитие на регионите през 2022 г.
Брутният вътрешен продукт (БВП) на София за 2022 г. се равнява на приблизително 69 млрд. лв., което е 41% от размера на цялата българска икономика. На второ място е Пловдив с 14 млрд. лв., а на трето е енергийното сърце на страната – Стара Загора – с 11 млрд. лв.
Именно при нея се забелязва и един от най-големите подеми за 2022 г., белязана от повишените цени на енергията.
Пет области в България създават под 1% от националния БВП – Видин, Силистра, Кюстендил, Смолян и Перник. А най-малък е Видин с малко под 1 млрд. лв.
Освен в Стара Загора значителен ръст за последната година се наблюдава в Пловдив и София област.
В 11 области номиналният икономически ръст е под темпа на инфлацията, т.е. в реално изражение има спад на реалния БВП. Това са Видин, Ловеч, Монтана, Разград, Русе, Силистра, Добрич, Шумен, Бургас, Сливен и Кюстендил.
Разглеждайки брутният вътрешен продукт на човек от населението, очаквано столицата отново е начело. За първи път тя надхвърля производство от 50 хил. лв. на човек, а вече няма нито една област, в която той да е под 10 хил. лв. На второ място се нарежда Стара Загора.
Тенденциите през 2022 г. водят и до ново пренареждане в дъното на класацията, като с най-нисък БВП на човек от населението вече е Силистра, следвана от Сливен и Хасково. За сравнение, предходната година това бе Хасково, следван от Силистра и Сливен, пише ecnomic.bg.