Специалист: Пред пазарите за животни се вихри търговия въпреки забраните

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (2)
17:28 / 30.08.2014
1472
Пред пазарите за животни се вихри търговия въпреки забраните, наложени заради болестта "син език". Това каза д-р Вяра Гришина, председател на Българския ветеринарен съюз в Пловдив. 

"Пазарите уж са затворени, но пред вратите им, там, където никой не е отговорен какво се случва, пред оградите на тези пазари, си се вихри търговия", каза Д-Р Гришина. 

Няма никаква информация от МВР колко конфискувани животни има, колко спрени камиони има, които се движат пълни с животни през нощта. Според Гришина, ако това беше факт, то за него щеше да се пише. 

"Едните щяха да си го изпишат като акция, а животновъдите щяха да ревнат в един глас, че не знаели закона, че били бедни и така нататък", добави д-р Гришина. 

Във всички европейски държави има строг контрол на движение на животните. При нас това го няма, твърди Гришина. 

"При нас се шири нелегална търговия, която никога не е спирала. Другият проблем са кланиците, добави тя. Те имат назначен държавен лекар, който отговаря за месопрегледа на животните. Този човек работи от 8:00 сутринта до 17:00 следобед, след което си заминава, тъй като има работно време. Оттам нататък няма контрол дали кланицата приема, или не приема животни, тъй като тя е частен обект - търговско дружество". 

Според д-р Гришина публична тайна е, че кланиците работят извън работното време на държавните служители. По думите й в ЕС кланичния месопреглед е поверен на частни ветеринарни лекари, които сключват договор с кланиците. Така тя може да работи и през нощта, и в събота, и в неделя, няма никакво значение. 

"Кланицата има договор с този самоосигуряващ се ветеринарен лекар, той отива, прави месокланичния преглед и взима пари за това. В момента у нас държавата прави месокланичния преглед пак срещу парите на тези частни кланици и на практика БАБХ се явява търговско дружество. Но няма кой да прави месокланичен преглед в събота и неделя. В същото време, по същия начин, по панаири и пазари за животни пак държавни служители го правят. Ако те вършат тази дейност извън работното им време, на какъв принцип става това", каза д-р Гришина. 

Защо в Инспекцията по труда не се запитат как в събота и в неделя държавни служители извършват такива неща. По този начин тези държавни служители са омерзени и антинастроени, защото няма нормални пазарни правила. По тази причина, според Гришина, професията ветеринарен лекар вече не е желана от младите.


Източник: радио "Фокус"

Виж коментарите (2)

Още по темата (7):
09.04.2015 БАБХ: Болестта "син език" не може да се пренесе чрез превозните средства
08.04.2015 БАБХ: Ваксината срещу "син език" не е изчерпана
16.03.2015 Над 214 000 овце ваксинирани срещу болестта "син език"
16.09.2014 14 са огнищата на "син език" във Варненско
03.09.2014 Осигуриха близо 1,9 млн.лв. за справяне с болестта "син език"
27.08.2014 Иде нов мор по животните
Още новини от Национални новини:
Българските думи, които са едновременно и от мъжки, и от женски р...
Подписваме договора за новите реактори на АЕЦ Козлодуй
Слави Трифонов: Не сме защитници на конкретна партия. Няма значен...
Външно министерство: Няма данни за починала българка в следствие ...
Министерски съвет: България е в готовност да окаже съдействие на ...
Журналист: Името на Асен Василев и Бойко Рашков по казуса с митни...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).