Специалист обясни как да свикнем по-лесно със смяната на времето
В последния уикенд на март местим стрелките на часовниците напред. Това означава, че ще спим час по-малко, докато привикнем към лятното време.
Как да подготвим организма си? Съвети дава пред Нова телевизия психиатърът от Пловдив д-р Веселин Герев.
Според него и есенната смяна на времето, и пролетната са еднакво трудни. Сега проблемите са сутрин, а през есента – вечер.
"Двете смени на времето - час напред или назад са еднакво трудни за човешкия организъм. Психиката се наглася на един динамичен стереотип – час, в който ставате, пиете си кафето, шофирате до работа, прибирате се, имате свободно време. Най-важното е за хората, които приемат лекарства. Те ще трябва да ги взимат час по-рано, което за някой състояния може да е фатално", смята д-р Герев.
"Едно европейско проучване сочи, че с 45% се качват катастрофите в понеделник след смяната на часовото време. Установено е, че трудовите злополуки се качват с над 50% и то в сутрешните часове", обясни д-р Герев.
Хормонът мелатонин не определя само циркадния ритъм, а и функцията на всички органи и системи у човека. Добре е да се приема в периода на адаптиране.
Все пак една ябълка и портокол дават много витамини", допълни д-р Герев.
"Хубаво е хората, които приемат лекарства, още от сега да започнат с по 10 минути да бутат приема", коментира той.
Може да започнем да ставаме и с по 10 минути по-рано, докато свикнем.