Дамите, които по цели дни държат петите си на височина 6-10 см над земята, започват да усещат нетърпими болки и да стъпват като в паници. Костната ни структура е като скеле на сграда - всяка точка е поставена по точно определен начин, за да може да носи точно определено натоварване. Когато вдигнем на пръсти цялото тяло, глезенът застава в нефункционална позиция. Измества се натоварването и на коляното, дори на тазобедрените стави. Високите токчета може да доведат и до болки в кръста. Причината е, че гръбнакът започва да усеща по-голямо натоварване заради усилието да задържи тялото. Тези, които обичат елегантните високи токчета, могат да си позволят да се качат на тях за някой специален случай, но само ако се придвижват с кола и са сигурни, че няма да им се наложи да стоят дълго време прави. Прекалено тесните обувки също крият риск за краката.
"Има хора с много изразени сводове и краката ги болят", отбелязва д-р Иванова. Причината е, че се получава нежелателно пружиниране между свода и стелката на обувката. На пазара хората с ортопедични проблеми няма как да си намерят подходящи обувки. Причината е, че стандартните имат заложени определени сводове, но те са съобразени с общи биологични параметри и са свързани с конкретния номер обувка - 37, 38 и т. н. А всяко стъпало е строго индивидуално. Истинската ортопедична обувка се прави по поръчка, след като се снемат индивидуалните параметри за позицията на ходилото и натоварването на ходилото. Към специални обувки обаче прибягват хората с тежки ортопедични проблеми. За тези, които имат плоско стъпало, работят дълго време на крак или просто са с повече килограми, по-лесният вариант е да си направят индивидуални ортопедични стелки, които, поставени в които и да е обувки, ги правят удобни за краката. Това дава свобода и на дамите да си купуват обувки по вкуса. Измерването за стелките става с помощта на дензометрични плочки за 15 минути.
Информацията се обработва на компютър. Стелките се изработват от микропореста гума, която е достатъчно здрава, за да поддържа свода на стъпалото по време на ходене. Обикновено се налага да се сменят на 2 г., но при по-тежките хора подмяната трябва да става през година-година и половина. Чифтът излиза 40 лв. При децата ортопедични стелки могат да се направят след 6-годишна възраст, когато костната система на краката вече е достатъчно развита.
Силиконовите стелки, които масово се купуват, не са за всекидневна употреба, предупреждава д-р Иванова. Те са прекалено меки и са предназначени само за хора, които са получили рани от обувките или вследствие на лошо оросяване и диабет.
Източник: в. Стандарт