Специалисти с подписка срещу масовото изписване на антибиотици при домашно лечение на ковид

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:50 / 13.01.2022
2788
Видни специалисти се обединиха в подписка срещу масовото изписване на антибиотици за домашно лечение на COVID-19. За това информират от Националната пациентска организация.

От там поясняват, че на 10 януари 2022 г. сдружение "Лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма“, член на Националната пациентска организация, e внесло писмо в Министерския съвет, Президентството и Министерството на здравеопазването, с което апелира за преустановяване по административен път на масовото изписване на антибиотици за домашно лечение вируса.

Апелът е придружен с подписка, в която фигурират имената на видни наши лекари и експерти, сред които акад. Богдан Петрунов, проф. Ива Христова, проф. Радка Аргирова, проф. Иво Петров, проф. Тодор Кантарджиев, доц. Иван Иванов, проф. Сотир Марчев, д-р Николай Брънзалов и други.

На 21 декември 2021 г. Европейският център по контрол на заболяванията посочи, че при пациент с леко до средно тежко протичане на болестта антибиотици не са индикирани и че според ретроспективно кохортно изследване 7,2% от COVID пациентите имат и бактериална инфекция. COVID-19 е вирусно, не бактериално заболяване, и прием на антибиотик се налага при 6-8% от болните. Това е подчертано многократно в протоколи на други страни, в протокола на Frontline, както и в Интерактивния наръчник за лечение нa вируса, който беше публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването през юли 2021 г., припомнят от НПО.

В писмото до институциите се посочва и проучване на Europe’s journal on infectious disease surveillance, epidemiology, prevention and control, в което e oтбелязано, че България е единствената страна, в която употребата на антибиотици е повишена през 2020 г. (в сравнение с 2019 г. ). Посочва се още, че антибиотиците унищожават чревната флора, която отделя специални биоактивни протеини срещу SARS CoV-2 и патогенните бактерии.

"Антибиотиците се излъчват най-често през черния дроб и бъбреците. А те са основни органи, които страдат при тази инфекция, което се обективизира чрез високите стойности на чернодробните ензими и бъбречните показатели. Тоест, с даването на антибиотик допълнително се натоварва черния дроб и бъбреците, които се увреждат от самото заболяване“, твърдят специалистите.

Лечение с антибиотици се провежда само, след като бъде изолиран бактериален причинител и се провери неговата резистентност към съответните антибиотици. Това изрично е подчертано в Интерактивния наръчник. Няма нищо по-лошо да се лекува бактериален агент с антибиотик, към който той е резистентен, така освен всичко друго, се освобождава още по-голямо пространство за неговото развитие, гласи още писмото им.

"Масовото, а не персонализирано изписване на антибиотици в извънболничната и болничната помощ, нанася тежки поражения върху всички органи и системи. Това затруднява адекватната борба на организма със SARS CoV-2, което е доказано с редица научни публикации. В началната фаза на заболяването антибиотичната терапия има смисъл само при доказана бактериална инфекция с изолиран причинител и доказана чувствителност на антибиотик към него. В САЩ само 20% от пациентите в болнична обстановка се лекуват с антибиотици, а в доболничната система случаите на лечение с антибиотици са изключително малко“, се казва в подписката, в която фигурират имената на над 40 лекари.

В писмото се коментира и решението за възможността за безплатно получаване на антибиотици на пациентите, преминали през COVID зоните.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14988):
01.12.2024 Проф. Георги Попов: Увеличават се случаите на респираторни вирусни
заболявания
30.11.2024 Епидемиолози предупреждават: Пикът на грипната епидемия се очаква през
януари
28.11.2024 Д-р София Ангелова: В момента има единични случаи на грип – предимно тип А, вируси, включително и COVID
28.11.2024 Кантарджиев: Грипът от пълно здрав те поваля на легло в рамките на 2 до 4
часа
26.11.2024 Инхалациите в домашни условия – как помагат и за кого са противопоказни
25.11.2024 Доктор Бацелова: При грипа имаме висока температура, болки в мускулите, главоболие, а коронавирусът започва с лека хрема и дразнене в гърлото
Още новини от Национални новини:
Кошмарът в "Петрохан" продължава: Нови паднали дървета блокират д...
Ученик от СМГ е златен медалист на световен шампионат по математи...
Иво Христов: Механизмите на държавата вече не работят. Парламентъ...
Енергийният министър: Нормално е цената на природния газ да се по...
Арх. Дора Иванова: Бузлуджа може да е магнит за развитие на туриз...
Каракачанов за политическата криза: Вината е на българите, че про...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).