© Varna24.bg | | Лекарите от центровете за спешна помощ да са със статут като полицаите и пожарникарите. Така всеки, който вдигне ръка срещу тях, напсува ги или ги обиди, ще бъде съден като за нагрубяване на служебно лице при това по смисъла на бързото съдебно производство. Това е записано в становище и проект за специален закон за спешната помощ, който Българският лекарски съюз внесе в Министерството на здравеопазването и в комисията по здравеопазване на Народното събрание, съобщи неговият заместник-председател д-р Георги Ставракев. Той ще важи не само за докторите, но и за медицинските сестри, фелдшерите, санитарите и шофьорите, които работят в спешните центрове и отделенията за неотложна медицинска помощ в болниците.Законът следва да регламентира статута на работещите в системата на спешната помощ, като го изравни с този на полицаите и пожарникарите поради аналогичните им отговорности като част от системата за национална сигурност, подчерта д-р Ставракев. Няма да допуснем повече медици да бъдат бити, унижавани и малтретирани от пияници, наркомани, всякакви хулигани и дори пациенти да им удрят шамари за добре дошъл, категоричен беше заместник-председателят на съсловната организация.
Близо 30 лекари са шамаросвани от пияници и изнервени пациенти от началото на годината до сега. Средно по трима-четирима на месец от спешните центрове си патят от агресивни болни и техните близки, или пък от симуланти, показва справка на Българския лекарски съюз.
Младите лекари, работещи там, да имат право да специализират безплатно по специалности, каквито си изберат, като се въведе гъвката система за явяването им на изпити в удобно за тях време, настояват още от БЛС. След придобиването на избраната от тях специалност обаче те ще бъдат задължавани да работят известен период в центровете за спешна помощ.
Източник: в. "Монитор" |