© Varna24.bg | | Пътната полиция започва акция за проверка имат ли валидна застраховка "Гражданска отговорност" всички автомобили у нас. Това съобщи вчера на специална пресконференция началник управление "Пътна полиция" Антон Антонов. Независимо за какво е спряна колата от патрула, полицаите ще са длъжни да изискват от шофьора да покаже валидна полица. Ако той няма, автомобилът му ще бъде спиран от движение, регистрационният му талон ще бъде отнеман и на водача ще бъде съставян акт.Ако в законовия срок за обжалване на акта, който е три дни, водачът представи валидна застраховка с начало преди датата и часът на издаването на наказателния документ, талонът му ще бъде върнат и той отново ще може да си кара автомобила. В противен случай това ще може да стане едва след като бъде сключена полица.
Все още няма законово основание хванатите без "Гражданска отговорност" коли да бъдат спирани веднага от движение и те да бъдат евакуирани със специални автомобили.
От КАТ бяха категорични, че по време на започващата тези дни акция ще се обърне внимание и на най-малките населени места, където шофьорите най-често управляват автомобилите си без задължителната застраховка.
Началниците в МВР имат система да наблюдават дали пътните полицаи са проверили всеки спрян автомобил за валидна полица, обясни още Антонов. Колите ще могат да се следят за застраховките и с камерите за наблюдение по пътищата.
В края на септември над 22 процента от регистрираните автомобили в движение в страната нямат застраховка "Гражданска отговорност". Това съобщи вчера Борислав Богоев, заместник-председател на КФН, ръководещ управление "Застрахователен надзор".
Статистиката показва, че към средата на юли този дял е бил по-малък - 21,33 на сто.
По думите на Богоев все още Европейската комисия не е реагирала официално на намаляването на обхвата на застраховката и от КФН се надяват той да се повиши. Опасно за България ще бъде, ако колите без задължителната застраховка станат над една четвърт от всички.
Тези, които нямат "Гражданска отговорност", след това плащат от собствения си джоб на базата на регресен иск, припомни шефът на КАТ Алекси Стратиев. Спестявайки 100 лв. за "Гражданска отговорност", те нанасят щети за десетки, стотици и милиони левове на останалите данъкоплатци, добави той Стратиев.
От август 2007 г. насам в чужбина са станали 295 пътнотранспортни произшествия с български автомобили, които не са имали автомобилната полица. Най-голямата изплатена щета е в Гърция, заради катастрофа по вина на български водач загиват четирима наши сънародници, возели се с него в незастрахования автомобил. От гаранционния фонд са изплатени са 2 млн. евро.
Според Атанас Табов, председател на българското Национално бюро "Зелена карта", около 700 000 автомобила у нас са без "Гражданска отговорност" и ако само една десета от тях излязат в чужбина, те ще донесат големи финансови рискове.
Той предупреди, че ако броят им продължава да се увеличава, ни грози санкция от Европейския съюз, като нашите возила отново ще започнат да бъдат проверявани на граничните пунктове за наличие на застраховка, добави той.
Зам.-председателят на КФН Борислав Богоев съобщи още, че се правят промени в методиката за изчисляване на минималните обезщетения, които ще бъдат подложени на широко обсъждане.
Източник: в. "Монитор" |