От магазините ще изчезнат и всички прахосмукачки с нива на шум над 80 децибела, което е значително по-малко от сегашните масово разпространени модели, които емитират шум около 95 децибела.
Новите разпоредби обаче няма да важат за търговци и дистрибутори, разполагащи с налични количества от по-мощните и шумни досегашни модели. Това означава, че пуснатите на пазара подобни електроуреди, неотговарящи на изискванията за екопроектиране, могат да се продават до изчерпване на количествата. Проверяващите пък изискват от фирмите фактури и документи, чрез които да докажат кога е доставен съответният артикул. В противен случай стоките се спират от продажба, а на търговците се дават две възможности - или да изнесат прахосмукачките в страни, където няма подобно ограничение, или да ги изхвърлят на подходящо място за отпадъци.
Извън обсега на директивата остават ръчните модели прахосмукачки (handheld), полиращите и изпиращи подови модели, както и промишлените почистващи уреди.
Подобна забрана обаче не влиза в сила за първи път. Още през 2014 г. във всички страни членки на ЕС влезе в сила забраната да се продават прахосмукачки с мощност над 1600 вата, наложена от Европейската комисия.
Съответното решение в областта на екодизайна бе взето от Европейската комисия още през юли 2013 г. и бе мотивирано със стремежа да се намали потреблението на електроенергия, като на търговските мрежи и производителите бе даден 13-месечен срок, за да се подготвят за влизането в сила на новото законодателство. Много потребители тогава останаха недоволни от новите норми, посочвайки, че пет от седемте най-популярни модели прахосмукачки имат мотори с мощност над 1600 вата. Според оценки на самата Еврокомисия най-силно е търсенето на модели с мощност 2200-2300 вата.
Противниците на мярката твърдят също така, че заради по-ниската мощност на уредите ще се увеличи времето, необходимо за почистване, и в крайна сметка няма да бъде спестена електроенергия.
Източник: Монитор