© Varna24.bg | | Незабавно спиране на радио и тв предавания, които могат да навредят на психиката и здравето на децата, обсъждат медийни експерти. Предложението бе лансирано от шефа на Агенцията за закрила на детето Надя Шабани по време на първия дебат за изготвянето на нов закон, който да регламентира и регулира дейността на електронните медии. В дискусията, която се проведе на "Дондуков" 1, участваха членовете на работна група, назначена със заповед на премиера Бойко Борисов, както и медийни експерти.Регулацията по отношение на защитата на децата е важна и идеята ще бъде подробно разгледана, коментираха от работната група. Друго предложение е да бъдат въведени по-високи санкции за медии, които накърняват достойнството на децата.
Новият медиен закон трябва да бъде подготвен до ноември, а след това - внесен за обсъждане в Министерския съвет. Очаква се в него да залегне и регулирането на част от съдържанието в интернет.
"С всичките 27 промени сегашният закон е заприличал на индианско одеяло, от което не личи какво е останало", коментира председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов, който оглавява и работната група. Според него СЕМ може да регулира само аудио-визуалното съдържание на медиите в интернет.
Очаква се в новия закон да залегне и цялостната концепция за обществените оператори, като най-спорната тема е дали да бъдат слети БНР и БНТ. По думите на Лозанов в нормативния акт няма да има определение за медии. Предстои да бъде обсъждана и регулацията на новите форми на реклама, като т. нар. product placement. Редно е в закона да стане ясен характерът на органите за саморегулация и журналистическа етика, заяви Александър Ангелов от "Нова българска медийна група". Според него сега е нарушен принципът на директивата на ЕС за доброволния характер на саморегулацията. В момента законът облича с административен характер решенията на един частно-правен орган, добави Ангелов.
Източник: в. "Монитор" |