Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Според статистика: На всеки 12 българи се пада по един алкохолик
Автор: Екип Varna24.bg 09:47 / 13.02.2013Коментари (2)897
© Varna24.bg
Според статистиката на всеки 12 българи от 15 до 65 г. се пада по един алкохолик, който има проблеми с чашката и пие почти през ден.

Национална програма за предотвратяване злоупотребата с алкохол на Министерството на здравеопазването твърди, че допустимата дневна консумация на спиртни напитки е 40 г за жените и 60 г за мъжете.

Програмата е резултат на научни изследвания, според които се приема, че допустимата алкохолна консумация на ден с редуциран риск е 10 г чист алкохол със съдържание на вода до 1% за жени и 20 г за мъже, като алкохол не трябва да се приема поне два дни от седмицата.

Според изследването на Световната здравна организация (СЗО) и Европейската комисия има три равнища на допустимост на консумацията на алкохол, след което се говори за рискова и вредна алкохолна консумация.
Рискова е употреба, която би довела до увреждания, в случай, че се съхранят навиците на пиене. Седмичната рискова алкохолна консумация е над 350 мл за мъжете и над 210 мл за жените.

За редовна употреба на алкохол се приема тази, която се случва един или повече пъти седмично, независимо от дозата, а за епизодична - по-рядко от един път седмично. Вредната алкохолна консумация се определя като пиене, причиняващо увреждане на физическото или психическото здраве, интоксикация.

Симптомите са нарушено равнище на осъзнаване и възприемане, некоординирани психофизиологични функции и остри социални последствия.

Очакваните резултати, заложени в кампанията за предотвратяване злоупотребата с алкохол са:

- намаляване броя на малформациите при новородени с 10%;
- по-малко увреждания или смъртни случаи в резултат на пътни произшествия с 30%;
- намаляване броя на хроничните физически и психически разстройства с 10%;
- намален брой убийства, самоубийства с 5%;
- намален брой трудови злополуки с 20%.
Най-често употребяваните алкохолни напитки у нас съдържат приблизително следното количество абсолютен алкохол:
- 50 мл ракия, водка, коняк, уиски = 16 мл. абсолютен алкохол;
- 100 г червено/бяло вино = 11 мл абсолютен алкохол;
- 500 мл. бира = 25 мл абсолютен алкохол.

Опасната алкохолна зависимост

Въпросът, който личните лекари задават, за да установят дали мъжът срещу тях клони към нездравословната употреба на алкохол е колко пъти през изминалата година сте употребявали повече от 5 алкохолни напитки дневно.
За жените въпросът е друг - колко пъти през изминалата година са изпили повече от 4 чашки дневно (едно малко уиски, водка, ракия или една чаша вино или бира).
Според статистиката на всеки 12 българи от 15 до 65 г. се пада по един алкохолик, който има проблеми с чашката и пие почти през ден.

А във всеки гимназиален клас има по един заклет пияница, който се "отрязва" поне 10 пъти месечно и пие най-малко 250 мл твърд алкохол.

Физиологичната зависимост от алкохола е много опасна и затова ако лечението не започне с нея може да се стигне до тежки абстинентни прояви. Или още по-лошо - до делириум, а това е най-тежката ситуация, при която човек е тотално неадекватен. В тези случаи смъртността стига до 15-20%.

Когато си на маса, не можеш да не вдигнеш наздравица, затова е добре да се знае, че правилното усвояване на алкохола не е чрез пиене на глътки, а чрез отпиване (все едно опитвате гореща течност, примерно чай). И това винаги да става след най-бавния пияч, посъветваха токсиколозите.

Тест за нездравословно пиене

Ако пациентът отговори положително на няколко от въпросите се установява дали човекът е в графата на зависимите или е с алкохолна болест.

Тестът:

1. Случвало ли ви се е да смятате, че трябва да намалите пиенето?
2. Случвало ли ви се е някой да ви раздразни с това, че ви е казал да намалите или спрете чашките?
3. Чувствал ли сте се виновен на другия ден за това, че сте прекалили с бутилката?
4. Някога ползвали ли сте алкохола, за да си отворите очите, да се събудите или въобще да включите на обороти?
При два или повече отговора вие със сигурност сте алкохолно зависим. А това състояние е като преддверието към ада, водещо към алкохолна болест, категоричен е проф. Канев.

Той добавя, че има още една много ефективна оценъчна система за поносимостта към питиетата. Тя е свързана с моменти, когато имате сутрини, в които консумирате чаша алкохол, за да се събудите, повишена толерантност към алкохола, за да постигнете ефекта на настроението и еуфорията или пък амнезия за станалото предната вечер.
Отказване от алкохола и осъзнаването на проблема
Ако имате сутрини, в които консумирате чаша алкохол, за да се събудите, ако имате повишена толерантност към алкохола, за да постигнете ефекта на настроението и еуфорията или пък амнезия за станалото предната вечер - всичко това показва, че сте зависим от бутилката.

На припаднали хора, които са преуморени или не са яли, нивото на кръвната захар е ниско.

В черния дроб обаче има складиран гликоген (полизахарид), който след като се разгради се получава кръвна захар и тя повишава нивото в кръвта.

"Затова на описаните категории хора, като им се даде малко алкохол, им се отварят очите и живват", обясни проф. Канев.

Но бързо добави, че ефектът не може да се наблюдава до безкрай, защото запасът гликоген е в известно количество. Затова след като се разпадне захарта в кръвта, отново човек се чувства зле, та и още по-лошо. По тази причина отново и отново пие.

"А някои момичета, които спазват диета и пият алкохол за сили, правят грешка и изпадат в зависимостта му", обясни професорът.

Първата стъпка при отказването от алкохола е осъзнаването на проблема.

"Всеки, който пие, е наясно със себе си, но не иска да го признае и пред хората също", каза проф. Канев. И завършва: "Най-важното е лечението да се извършва в специализирана клиника и винаги да се отдава значение на уврежданията на организма от дългогодишното пиене."

Затова дневното лечение на сериозна зависимост може да стигне 300 лв. и дори повече. Причината е, че в тези случаи увредени са черният и белият дроб, стомахът, задстомашната жлеза, червата, мозъкът, кръвта, бъбреците.









Зареждане! Моля, изчакайте ...
Veni, vidi, vici--Botev forever. Не е нужно да работиш в аптека, за да бъдеш заобиколен от капути!
на 13.02.2013 г.
+1
 
 
Като започнеш от министерството ,депутатите , те виждали ли са пиян народ като ги подгони какво ги очаква .
Aнонимен
на 13.02.2013 г.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Декември 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Избори в САЩ
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Катастрофи в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: