Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Стефан Цанев е носителят на Националната литературна награда "Дора Габе"
Автор: Екип Varna24.bg 22:12 / 19.09.2023Коментари (0)1005
© Невена Илиева
Лауреат на Националната литературна награда "Дора Габе", която тази година ще се връчи за пети път, е Стефан Цанев – поет, белетрист, драматург. Носител на Отличие за изследване и популяризиране на творчеството на Дора Габе е Марина Константинова – поетеса, автор на белетристични творби, научи "Фокус".

Слово за голямата поетеса Дора Габе ще представи проф. дфн Миглена Николчина. Наградите ще бъдат връчени от г-н Йордан Йорданов – кмет на Община град Добрич.

Националната литературна награда "Дора Габе“ е учредена през 2002 година и се връчва за първи път през следваща година (2003) по повод 115 години от рождението на Дора Габе. Наградата се връчва на пет години за значителни художествени постижения в духа на посланията на Дора Габе и принос в националната литература. Наградата може да бъде съпътствана от отличия: за принос в научното изследване и популяризиране на творчеството на Дора Габе, както и за принос в превода на художествени произведения.

Носители на НЛН "Дора Габе“ са: Елка Няголова (2003), Лиляна Стефанова (2008), Рада Москова (2013) и Камелия Кондова (2018). Носители на Отличие са: Издателска къща "Пламък“ с директор Георги Константинов, Иван Атанасов, Леда Милева, Петър Крумов, Национална литературна и артистична академия и Драгни Драгнев.

Тази година след Решение на Общински съвет град Добрич носител на Националната литературна награда "Дора Габе“ става СТЕФАН ЦАНЕВ – поет, писател, драматург, а носител на Отличие за принос в изследването и популяризирането на творчеството на Дора Габе е МАРИНА КОНСТАНТИНОВА – поет и белетрист.

Стефан Цанев е роден през 1936 година в с. Червена вода, Русенско. Средното си образование получава в Русе. Завършва журналистика в Софийския университет и драматургия в Московския киноинститут. Работил е като кореспондент на в. "Народна младеж“, редактор в Студията за игрални филми, драматург в Държавния сатиричен театър, в Театър "София“, в Драматичния театър Пловдив, в Театър "Българска армия“ (1992–1996).

Първите си стихове печата през 1953 във в. "Дунавска правда“. Още в началните години на поетическите му търсения ярко се очертава характерният му стил на обществена ангажираност и публицистична критичност.

Целият творчески път на Цанев минава под знака на траен читателски интерес. Творческите му изяви го утвърждават като интелектуалец със значителен символен капитал в обществото. Като представител на т.нар. "априлско поетическо поколение“, литературните изследователи определят поезията на Стефан Цанев като интелектуална, етична, оценъчна, полемична, комуникативна. За него лириката е винаги преди всичко отношение, мисия, отговорност, на тази водеща функция се подчинява поетиката му във всички стихосбирки.

Драматургията на Стефан Цанев също се отличава с висока степен на социална ангажираност и диалогичност. Повечето му драми имат историческа тематика, чрез която общуват със зрителя по съвременни проблеми. Най-известните от тях са: "Процесът против богомилите“ (1969, поставена за първи път през 1978), "Последната нощ на Сократ“ (1986, играна стотици пъти в България и чужбина), "Тайната вечеря на Дякона Левски“ (1987), "Страшният съд“ (1988), "Другата смърт на Жанна Д'Арк“ (1990) и др.

Пристрастието на Цанев към историята личи и в романа "Мравки и богове“ (2000), както и в тетралогията "Български хроники“, която по думите на автора съчетава научността с художествеността, разказвайки историята на българите от 2137 г. пр. Хр. до 2007 г. сл. Хр. Тетралогията се радва на огромен читателски интерес и високи оценки.

Цанев е автор и на стихове и пиеси за деца, както и на сценарии и мюзикъли.

След 1989 Цанев дава над хиляда радио- и телевизионни интервюта, печата стотици статии и есета, в които анализира актуални и злободневни проблеми и изразява собствената си морална позиция.

Последната му поетична книга, която видя бял свят само преди около месец, "Небесна гледна точка“, издадена от Издателство "Жанет 45“, е посрещната отново с огромен интерес.

Носител е на голям брой литературни и културни награди, сред които наградата за поезия Пеньо Пенев (1988), наградата за детска литература П. Р. Славейков (1992), националната литературна награда Иван Вазов (2004), орден Стара планина, І ст. – за цялостен принос към българската култура (2006), националната награда Христо Г. Данов за цялостен принос в българската литература (2011), наградата Икар за изключителен принос към българския театър (2019). През 2017 отказва да приеме наградата Златен век на Министерството на културата.

Творчеството му е превеждано на повечето европейски езици, на китайски, монголски, арабски, а някои от пиесите му са многократно поставяни и в чужбина.

Марина Константинова е творец от град Добрич. Член е на Сдружението на писателите в града. От 1992 година до сега е осъществила около 20 свои творчески проекта с поезия и проза.

Марина Константинова е поетеса, романистка, журналистка, която има дълбок интерес към големите личности на историята – тракийския владетел Севт III, румънската кралица Мария Реджина и закономерно тя стигна до големите ни майстори на словото Дора Габе и Йордан Йовков.

В произведението "Първата. Роман за живота на Дора Габе", тя по нов начин успява да покаже как да победим заплахата от късата културна и историческа памет, на забрава на достойните ни учители и предходници, които преоткриват "глъбините" на човешкия Космос. В новаторския си биографичен роман писателката пресъздава духа на времето и епохата, дълбоко и оригинално навлиза в душата на водещата фигура Дора Габе, за да даде нови и непознати ракурси в преживявания на една от големите духовни български, европейски и световни личности. Умело се правят естетически мостове и преноси от "някога" към "сега" в началото на ХХI век като драма и преживявания на постмодерния човек на Словото и духа.

Авторката избира ретроспективния метод, за да станем съпричастни с личната болезнена равносметка на неспокойната интелектуалка, която носи в паметта си драмата на поробена Добруджа и насилието на румънските власти над обикновените и скромни хора на земята.

Пред нас е светла книга за Дора Габе, един от духовните първенци в националната, европейската и световната лирика. Текстът e истински културен дар за четящия човек, който обича да къпе душата си във водите на красивото и прекрасното, на любовта и щастието.

Община град Добрич кани гражданите и гостите на града на 26 септември от 18.00 ч. в Огледална зала "Нели Божкова" да присъстват на официалната церемония за връчване на Националната литературна награда "Дора Габе" и отличие.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Денят на народните будители
Бюджет 2024
Газови доставки
Интегриран градски транспорт на Варна
Парламентарни избори октомври 2024 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: