Стефан Димитров, "Невидими животни": Превенцията е ключова, само с наказателни присъди насилието над животни няма да спре

Автор: Веселка Иванова
Коментари (0)
15:18 / 22.03.2025
1030
Мисля, че всеки, който е подавал сигнал за насилие над животни, се е сблъсквал с това, че в голяма част от случаите такъв сигнал не се взема насериозно от органите на реда и не се разследва докрай, ако изобщо се появи полицай на място. Като причина се изтъква, че няма достатъчно хора на терен. Аз не съм сигурен в това, защото България е страната с най-много полицаи на глава от населението в Европа. Това каза в интервю за предаването "Нюзрум" по Радио "Фокус" Стефан Димитров от "Невидими животни".

"Не мога да си обясня защо се случва така, очакваме реакция от министъра на вътрешните работи, за да започнат полицаите наистина да взимат насериозно тези сигнали. Това е част от проблема. Всички политически сили и министърът на правосъдието сега се надпреварват кой пръв ще предложи промени в Наказателния кодекс за по-високи присъди, но това ще има ефект единствено ако полицията взима насериозно такива сигнали и ги разследва", обясни той.

Според него липсата на ефективни присъди е огромен проблем.

"Насилие над животни има всеки ден, навсякъде около нас, а присъдите са много ниски. На фона на всичко, което се случва в нашата държава във връзка с насилието над животни, в Сандански преди дни беше организирано масово тровене на животни, което се случва не за първи път. Полицията е била на място, ще видим какво ще произведе", обясни Димитров и допълни: "Проблемът с насилието над животни не се състои само в това, че в някакъв момент може да прерасне в насилие над хора. Самото насилие над животни само по себе си е проблем. Мисля, че реакцията на хората е абсолютно правилна. 180 000 души подписаха петиция само за 5 дни срещу тези безумия /бел. ред. - насилието над животни/".

По повод срещата по темата с насилието над животни, организирана от министъра на правосъдието, Стефан Димитров обясни: "Според нас промените, които от Министерството на правосъдието предлага в НК, са добри. Някои ще кажат: "Присъдите са много ниски". За съжаление, експерти са единодушни, че ако присъдите са много по-високи от предложеното в момента /до 10 години/, просто никой съдия няма да ги прилага, няма да дава повече от тези години. Дори да се напише "доживотен затвор без замяна", просто никой съдия няма да го прави, защото гледат да отговаря горе-долу пропорционално спрямо други престъпления в НК. Сега мисля, че е по-близко до тази пропорционалност, досега определено наказанията бяха твърде ниски. Много е важно да се подчертае, че не е достатъчно само да се промени Наказателният кодекс, нужна е превенция и рехабилитация. Решенията не са единствено наказателно-правни".

Според него превенцията е ключова: "Тези хора са се сдобивали със стотици животни без никой да разбере, че нещо се случва. Няма никаква проследяемост кой на кого дава животно и какво се случва с него. В интернет е пълно с всякакви обяви. Можеш да си купиш всякакво животно без никой нищо да те пита, просто си го взимаш като химикалка. Превенцията е ключова, само с наказателни присъди насилието над животни няма да спре", каза още Стефан Димитров.

"Проблемите са много, затова в отвореното писмо, което организациите в защита на животните сме направили, едно от исканията е да се създаде Консултативен съвет към Министерски съвет, където да се работи по теми за защита на животните и да се водят разговори на експертно ниво. Действията не трябва да спират с промени в Наказателния кодекс. Много политици бързат да направят това, да покажат, че има резултат, но това не стига. Призивът ми към депутатите е да не забравят, че защитата на животните е важна тема, дори след като отмине този случай", добави той.

В конкретния случай от Перник, Димитров е убеден, че извършителите на жестокостта – Габриела и Красимир – ще получата максимална присъда 8 години, която в случая е по обвинение за "пране на пари".

"Освен тях, самите клиенти, според НК, чл. 20, също са подбудители към престъпление и се наказват. Надявам се те също да бъдат намерени от органите на реда и да бъдат приведени под отговорност. Проблемът е, че профилите им много често са анонимни. Трудно е тази мрежа да се изкорени, но се надявам държавният апарат да може да се мобилизира, защото в противен случай тези хора ще си намерят други изпълнители на техните извратени желания", каза още Стефан Димитров.

Виж коментарите (0)

Още по темата (37):
29.03.2025 Протест срещу насилието на животни ще се проведе в Добрич
25.03.2025 След случая в Перник: ПП-ДБ обсъди на кръгла маса законодателни мерки срещу насилието над животни
24.03.2025 Незаконни боеве с кучета
24.03.2025 Слави Трифонов: Нито Перник, нито който и да е град или село заслужават на тяхна територия да са се родили такива изроди
23.03.2025 Емил Радев: От около шест години настояваме ЕК да внесе законодателно предложение, което да урегулира вредните практики спрямо животните
23.03.2025 Ветеринарен лекар сравни жестокостта към животните в Перник с насилието над Дебора
Още новини от Национални новини:
Мария Петкова, констелатор: Всяко зачеване, дори когато е било аб...
Полицай стрелял по погрешка, докато почиствал оръжието си
Пеевски: Росен Желязков да излезе и честно да каже на хората какв...
Икономисти за Закона за надценките: Ще видим хаос по цялата вериг...
Проф. Ива Христова за менингококовата инфекция: Здравото заразоно...
Корнелия Нинова: Корупционната схема, заложена в газохранилището ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).