Стефан Янев: Държавата трябва да има адаптирана Стратегия за националната сигурност

Автор: Цоня Събчева
Коментари (0)
18:47 / 11.03.2025
1340
Националната отбранителна стратегия е втори в йерархията документ след Стратегията за национална сигурност. Държавата най-напред трябва да има адаптирана и осъвременена Стратегия за национална сигурност и след това вече да мислим за Отбранителната стратегия, която поставя задачите, желаната крайна цел и какво да се постигне в областта на отбраната. Това заяви в предаването "България, Европа и светът на фокус" по Радио "Фокус" ген. Стефан Янев - председател на политическа партия "Български възход", бивш служебен министър-председател и министър на отбраната.

"България има такава. Мисля, че беше създадена в 2011 или 2012 година. След това беше направен опит за нейното осъвременяване в 2017 или 2018 година. Но в крайна сметка тази стратегията има нужда от осъвременяване.

Това е стратегията, която отговаря на основните въпроси на заплахите в света - къде се намира България, в какви съюзни членува, как използва своето членство по взаимноизгоден начин за всички членове на тези съюзи, и разбира се, поставят се секторните задачи, в частност и една от задачите е по отношение на отбраната", каза още той. 

По думите му властта трябва да осъвремени своята Стратегия за национална сигурност, като ясно дефинира какви са приоритетите за страната ни и кои са основните предизвикателства за тяхното постигане. 

"Ако ме питате дали сега е времето за Национална отбранителна стратегия, аз бих казал, че сега е времето да се направи тази Стратегия за национална сигурност, да се направи неин прочит и да се направи най-важното, което не беше направено в тази Стратегия, която имаме от 2017 година, а именно да се опишат какви са националните интереси на България, затова, защото в тази стратегия, която имаме, националните интереси са описани по един начин, по който може би всеобхватността не гарантира, че предаваме посланието на българските граждани", смята бившият министър на отбраната. 

Господин генерал, има обаче два политически извода в новата Стратегия, а именно Русия заплаха за националните интереси на България, а членството в НАТО и ЕС гаранти за тях. Какво предполагат тези два извода? Има и още един въпрос към това. Те дали не зависят от развитието на отношенията САЩ-Европа и САЩ-Русия?

По думите му текстовете на Националната отбранителна стратегия, които посочват, че НАТО и Европейският съюз са гаранти за сигурността на България, могат да бъдат актуализирани във времето в зависимост от динамиката. 

"Тези описания и тези конюнктурни до голяма степен изводи, които са направени в тези документи, утре могат да бъдат променени. И по тази причина всеки един от т тях изрично се казва, че е отпорен – той подлежи на актуализация в годините напред и всеки един такъв документ може да бъде използван като една основа за развитие", каза ген. Янев.

Той бе категоричен, че Въоръжените сили на страната трябва да се адаптират към новите тенденции за водене на съвременна война: "В случая е важно тази адаптация, това разбиране на съвременната война да става относително бързо, така че и военните, включително и българските военни, да се готвят за една съвременна война, ако това се наложи да се случи".

Ген. Янев коментира и състоянието на Българската армия. Той обясни, че с години българските политици са смятали, че НАТО е гарант за сигурността ни и поради тази причина не са отделяли достатъчно средства за модернизация на армията ни. 

"Българските въоръжени сили са такива, каквито се ги направили българските политици. Многократно съм заявявал, че в последните 20 години, откакто България стана член на НАТО, българските политици системно не полагат достатъчно усилие, респективно не гласуват във военните бюджети достатъчно средства именно за този непрекъснат етап на подготовка и на трансформация на въоръжените сили. Българската армия е била недооценявана от нашите собствени български политици затова, защото видите ли най-честото обяснение, което сме чували, е това, че ние сега сме в НАТО, НАТО ще не пази, защо да харчим тези пари за българската отбрана", каза бившият министър на отбраната.

По думите му процесът на модернизация на армията ни ще отнеме години. 

"Това са процеси, които траят с години, защото става въпрос и за нови образци техника, нови платформи и най-вече, най-важното за основния капитал на армията – това са хората. Хората трябва да бъдат обучени, трябва да бъдат комфортни в това, което правят, в подробностите на извличане на всички възможности на техниката, която притежават", каза той.

Виж коментарите (0)

Още по темата (21):
25.04.2025 Андрей Ковачев: ЕС иска да подкрепи своята отбранителна индустрия, включително българската
16.04.2025 Международният анализатор Мирослав Попов: Европа леко я пързалят към една свръхмилитаризация
16.04.2025 "Инвестицията е за 420 млн. евро" - Борисов заяви, че "Райнметал" иска да построи завод за барут у нас
11.04.2025 Премиерът: НАТО остава крайъгълният камък на колективната отбрана на своите членове в Европа
06.04.2025 Йордан Божилов: Най-голямото предизвикателство пред НАТО е липсата на единство – не само в САЩ, но и в Европа
04.04.2025 Бивш военен министър: Добре е всички момчета, а при желание и момичета, да преминат през военно обучение
Още новини от Национални новини:
Кеворк Кеворкян: Може да се спретне един референдум за дупките в ...
Патриархът: Няма място за притеснение, че всички ще бъдат задълже...
Задържаха шофьорът, причинил смъртоносната катастрофа край Кюстен...
Наталия Киселова: ДПС на Доган си оставиха вратата отворена, мога...
За 28 медицински специалности у нас липсва медицински стандарт, с...
ВВС спешно търсят кръводарители за командир Антон Иванов


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).