Войната с купения вот е в разгара си. Правоохранителните органи имат своите източници и правят необходимото, за да спрат това явление. Това каза пред БНР служебният премиер
Стефан Янев.
"Купуването на гласове е грозно явление, подкопава демокрацията. Правим всичко по силите си да го минимизираме и да предоставим увереност на хората, че техният вот е отишъл там, където те са пожелали. Работим в рамките на закона. Когато обществото види, че неговите изконни права се защитават, независимо дали този феномен ще бъде ограничен, или ще бъде спрян, обществото ще оцени усилията. Подкрепям министър Рашков и МВР, че правят необходимото за да се борят с купения вот, каза още премиерът.
Според него в нашия политически живот се получава една отдалеченост на хората от партийния живот, а този феномен се наблюдава и в западния свят. Политическото представителство е в криза.
Според него в българския политически живот се забелязва отдалеченост - неангажираност на хората с политическия живот.
"Политическото представителство е в криза. Има и лидерска криза. Ролята на политика е да бъде визионер. Това липсва в политическия ни живот, в партиите. Гражданското общество трябва да е водещо. Партиите да следват хората, а не обратното. Очакването ми за следващото Народно събрание е да има такъв тип говорене. Взаимодействието между партиите и гражданското общество е ключът към всяко управление", твърди Янев.
Той допълни, че уникалното на тези избори е, че ще има предимно машинен вот, а партиите ще могат да следят този процес отвътре.
Премиерът обяви, че не се опитва да направи пълна ревизия.
"Порази ме мащаба на това, което заварихме. Картината не е добра, тя не е неизвестна за българите. Винаги сме знаели, че нещо не е както трябва, сега виждаме пълния размер... Където има данни за престъпления вече са предадени, други са в процес на оценка. Ние не бързаме да демонстрираме нещо, което не е довършено. Има документи вече в прокуратурата", каза служебният премиер.