Стою Недин: Трябва специален закон за психолозите в България
Дейността на психолозите в България трябва да се регулира със закон. Това смята Стою Недин, зам.председател на Дружеството на психолозите в България, който гостува в "Денят на Фокус" по Радио "Фокус". "Оформяме в окончателен вид закон за регулиране на психологическата дейност от гледна точка на предоставянето на качествена услуга на обществото. Той ще подобри професионалния климат в гилдията. Закон е необходим, за да се предотвратят злоупотреби - често хора, които нямат никаква квалификация в сферата на психологията, предлагат на хората психологически услуги", алармира обществото за проблема Недин.
"Все едно да отидете на мозъчно-черепна интервенция при човек, който е специалист по коремни болести", изрази се образно той. "Поддържаме регистър на хората със специализации в различни области на психологията, но докато професията ни не стане регулирана със закон, оставаме на морално-доброволна регулация. Клиентите не могат да се ориентират добре в квалификацията на специалистите заради наводнението от реклами, които предлагат всичко на всеки", смята още зам-председателят на организацията.
Законът, изготвен от Дружеството на психолозите в България, мина на първо четене в НС преди 2 г. и половина. "Тогава обаче политическите турбуленции и късият хоризонт на Народните събрания не можаха да стигнат до ново разглеждане на закона. Трябва той да влезе в дневния ред на депутатите", категоричен е Недин.
Психологът и психотерапевтът непрекъснато трябва да поддържат своята квалификация. Това е признак за добър професионалист, смята Недин. "Създават се нови форми на дискомфорт и проблематика, на които специалистът трябва да може да реагира адекватно. Освен това е м ного важно той или тя да бъдат развити личности - с развит морал. Да бъдат добри хора - ако не са, не могат да се свържат с другия, да влезеш в света му, да погледнеш през неговата проблемност. Нравствените качества са не по-малко важни от чисто професионалните такива", смята той.
Професията трябва да стои на основите на правната задължителност, не на доброволното спазване на етичните принципи. Докато това не стане, пациентите рискуват да попаднат на неспециалист, който да презентира себе си като експерт, смята още Стою Недин.