Студентите и учениците най-критични към използването на диалекти в речта

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (6)
10:56 / 10.12.2013
814
Българите масово смятат мекия говор за грубо отклонение от правилната устна реч. Това показват данни от проучването "Изследване на модели и средства в различни речеви ситуации и сфери на общуването в съвременния български език", което бе представено вчера от езиковеди от Софийския университет.

"Става дума за смекчаването на съгласните пред "е" и "и", както и за преминаването на неударено "е" в "и". Анкетираните смятат, че това е най-типичното явление, характеризиращо българските източни говори. Там се казва "дитето" вместо "детето", обясни ръководителят на проучването доц. Красимира Алексова.

Според проучването ученици и студенти осъждат най-остро сънародниците си, които говорят на диалект. Доста чувствителни към правилния говор се оказали и домакините. Най-толерантни в това отношение пък са пенсионерите. Колкото по-образован е българинът, толкова по-критично е отношението му към устната реч, показват още резултатите от изследването.

"Трябва учениците, студентите, а и съвременните българи да се учат не само да говорят правилно, но и уместно", коментира езиковедът.

Друг вид често срещано правоговорно отклонение у нас е т.нар. екане. "На мястото на "я" се появява "е", например - "бел", "голем", "хлеб", "вървехме" и "живехме", обясни доц. Алексова. Отклонение от правоговора са и формите с твърда вместо с мека съгласна - "вървъ" вместо "вървя".

Според езиковедите в училище трябва да се набляга повече на устната реч, защото тя често е пренебрегната за сметка на писмената. Те дадоха и пример за неправилни правоговорни форми, когато вместо окончанието "-ох" се изговаря "-ах" - "четах", "отидахме", "донесахме".

Интересното е, че половината българи обаче смятат т.н. "мекане" за благозвучно, сочат още данни от изследването. При него вместо "пишем" се изговаря "пишеме".

Правоговорното явление "мекане" разделя общественото мнение на почти две еднакви части, защото повече от половината от анкетираните смятат, че то е напълно правилно, а другите 48,7% го определят за неправилно" , изясни доц. Алексова.

Тя добави, че голяма част от сънародниците ни смятат, че "мекането" е говор, типичен за българския запад - за шопите. Той обаче е разпространен в три четвърти от българската езикова територия. Езиковедите обясниха, че заради положителните обществени нагласи към "мекането", дори се обмисля то да стане дублетна форма. Това на практика ще причисли речевото явлението към правилния говор.

Изследването на отношението към моделите на речево общуване в съвременния български език е финансирано от фонд "Научни изследвания".

Източник: в. "Монитор"


Виж коментарите (6)
Още новини от Национални новини:
Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е зар...
Експерт: Коминът на камината е "енергиен вампир"
Двама българи са арестувани в Черна гора за опит за убийство
Тошко Йорданов: Държавата харчи пари, които няма
Доц. д-р Евелина Христова: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са като едно семейств...
Съдът остави в ареста Марин Димитров, обвинен по аферата "Митници...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).