Това според обясненията на съдия Миглена Тянкова и на адвокат Веселин Георгиев, който е бил защитник на чужденеца, е ставало под силен натиск от правозащитни организации.
Чеченецът е вербовчик на бойци за "Ислямска държава" и е заподозрян за организатор на атаката в Истанбул, съобщи Би Би Си.
Турски вестници първоначално го обявиха за един от взривилите се атентатори, но това не се потвърди.
"Ахмед Чатаев имаше статут на политически бежанец и се ползваше с всички права като такъв. По време на делото имаше изключителна активност от страна на правозащитни организации. На втора инстанция съдът нямаше думата, защото прокурорът оттегли искането и съдът не се е произнесъл", обясни адвокат Веселин Георгиев пред Би Ти Ви.
Чатаев, наричан още Едноръкия, през 2011 г. е задържан у нас при опит да премине нелегално през ГКПП "Кулата".
Според информацията, известна на службите за сигурност за него, той е задържан последователно в Швеция, Украйна и Грузия за различни провинения, но всеки път е освобождаван под натиска на правозащитници, които са го предпазвали от екстрадиция в Русия.
Според руските прокурори Чатаев е попаднал в групировката "Ислямска държава" и е оглавил банда за организиране на терористични атентати в Русия и Европа. Част от нея е разбита в началото на годината, а властите в Москва тогава съобщават, че са предотвратили 30 атентата. Самият Чатаев не е заловен.
За екстрадиционното дело в Хасковския окръжен съд през 2011 г. защитникът обясни, че Чатаев е бил в България поне 2 месеца. На 1 юли 2011 г. по време на процеса правозащитни организации били много активни. По настояване на негови близки защитникът уведомил съда в Страсбург. Оттам изпратили писмо да ги държат в течение за делото.
Австрия също наблюдавала процеса, тъй като Чатаев бил със статут на политически бежанец там. По тази причина на втора инстанция пред Пловдивския апелативен съд прокуратурата не поддържала искането за екстрадиция и Чатаев бил пуснат. Обаятелен, интелигентен, химик, каза за него адвокатът.
Още по темата (11): | |