Тази година Гърция е по-привлекателна от Турция за туристите
Видео от Бодрум - т.нар. турско Сен Тропе - предизвиква напоследък истински фурор в мрежите, разказва германският "Тагесцайтунг" (ТАЦ). Причината - празни улици, туристи почти няма, при това в пика на сезона. "Това е точно така", потвърждава пред изданието Хамит Кук от Съюза на турските туристически агенции.
А в Гърция, по островите точно пред турското егейско крайбрежие, е точно обратното: пълни улици, ресторанти и хотели. Представителите на средната и горната класа в Турция, които иначе са редовни посетители в Бодрум и другите турски курорти в Егейско море, са предпочели тази година гръцките острови. Пак поради скъпотията в Турция, страната се е лишила и от много от туристите от Западна Европа, пише ТАЦ, като изтъква, че вече никой не бива да си мисли, че в Турция е евтино - хотелите и ресторантите често са значително по-скъпи от тези в Гърция, Италия или Испания.
"По хотелите в Турция поскъпването спрямо 2023 година е средно 50 процента", потвърждава пред германското издание Хамит Кук. Ето и как изглеждат нещата конкретно: двойна стая за четири дни (без уикенда) в обикновен хотел излиза към 1500 евро. В Бодрум пък толкова струва една-единствена нощувка. Поради това хотелите, които би трябвало да са пълни през юли и август, са заети само на 60-70 процента.
Към високите цени се добавя тази година още едно обстоятелство, което помага на турците, които могат да си позволят почивка, да изберат като алтернатива гръцките острови пред турските брегове. След помирителната среща миналия декември на турския президент Ердоган и гръцкия премиер Мицотакис турските туристи вече могат да посещават десет от гръцките острови и без шенгенска виза - срещу 60 долара може да се получи туристическа, валидна седем дни. Тя важи за Родос, Кос, Хиос или Лесбос, но не дава право да се посещават Атина или други острови.
Както пише ТАЦ, турските туристи охотно се възползват от тази възможност и пълнят мрежата с копия на сметки от таверни и хотели, които са съвсем приемливи. Гърците пък от своя страна са доволни от турските туристи, които плащали двойно повече от пристигащите от Европа посетители с пакетни почивки.
Според ТАЦ в случая, от който печелят и двете страни, може да се говори за един вид ново разбирателство между двата народа. А губещите са много турски хотелиери и ресторантьори. Те се оплакват шумно, че сметките от Гърция не могат да се сравняват с техните луксозни хотели - това била чиста гръцка пропаганда. И изтъкват, че поскъпването не се дължи на алчност, както смятат много от турците, а просто е резултат от цялостната експлозия на цените в Турция.
Причина за това е трайната, изключително висока инфлация, надхвърляща 70 процента, подчертава ТАЦ. И макар финансовият министър Мехмет Шимшек да уверява, че борбата с инфлацията е на прав път и международните агенции повишават рейтинга на Турция, обикновените потребители не забелязват нищо подобно, пише actualno.com.
Освен това обменният курс между еврото и лирата вече не отразява инфлацията - той е същият както тогава, когато инфлацията бе само 40 процента. Затова този, който получава заплащане в евро, трябва днес да плаща за ежедневните си разходи много повече, отколкото миналата година. По тази причина почивката в Турция вече е скъпа не само за турците, но и за европейските туристи.
Някои хотели предлагат сега големи намаления, но това няма да спаси сезона, казва пред ТАЦ Хамит Кук. Отмяната на туристическите визи за гръцките острови, за която настояват някои хотелиери, също би била безсмислена, коментира председателят на Съюза на хотелиерите Мехмет Ишлер. "Трябва да видим какво дразни нашите гости", казва той, а Хамит Кук е категоричен: "Цените трябва да паднат - иначе ще изгубим и следващия сезон".