Сбъднаха се прогнозите за опасността европейските теми да останат на заден план, за разлика от националните. Лично за мен, евроизборите са много по-важни от националните. Просто се оказа, че парламентарни избори можем да си провеждаме през няколко месеца и, както се казва, ако сме направи грешка, да си я поправим. Докато евроизборите са веднъж на пет години и предстоят фундаментални решения за Европейския съюз. За съжаление, по-големият анализ показва една провинциална дистанцираност на нашия политически елит от европейските теми, с много малки изключения. Това каза за предаването
"Нюзрум" по Радио
"Фокус" политологът Теодор Славев.
"У нас изцяло липсва дебатът за Европейския парламент. Кандидатите за евродепутати – почти без изключение краен популизма, някакви неща, които не зависят от ЕП. Въпросът кой ще бъде европейски комисар при съставяне на следващо правителство също е много важен, но за него не се говори. Това ще бъде нещо, което ще бъде сложено на масата с оглед на мнозинството, което се постигне", обясни той.
"Политиците от всички партии се осъзнаха в последната седмица. Представянето на платформите и на кандидатите буквално се случва тези дни, а остава едва седмица до изборите. Може би при тази голяма апатия, дистанциране на хората от политическия процес, неследене и нежелание за участие, стратегията на партиите е да се опитат да наситят кампанията с политическо присъствие и участия в последните дни", коментира още политологът.
Според него на 10 юни ситуацията ще е много по-различна, въпреки заявките, които чуваме в момента.
"В последните дни "Продължаваме Промяната-Демократична България" втвърдиха тона и започнаха да казват, че в никакъв случай няма да влизат в общо управление с
Бойко Борисов и
Делян Пеевски. Това е невъзможно. Пеевски и Борисов няма къде да ходят. Единият е чисто нов председател на ДПС, а политическите колеги от ГЕРБ на другия го сочат за бъдещ министър-председател. Тоест, ако съдим по тези заявки не би трябвало да има управление между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ", прогнозира Славев.
Според него възможната формула за управление е между ГЕРБ-СДС и ДПС. "Тук, обаче, има въпросителна.
Делян Пеевски е много силов политически играч. Той направи шеметна кариера в ДПС. Според мен
Бойко Борисов не изгаря от желание да управлява само с него, защото това ще е рисково – доколко влиянието на Пеевски ще се повишава в ГЕРБ. Борисов осъзнава този риск. Първо – той може да поиска да бъде министър-председател, за да използва лостовете на изпълнителната власт, за да си пази гърба. Второ – да вдигне много цената с тази заявка за е министър-председател при евентуални преговори и вкарването на трета партия в една бъдеща коалиция. Коя ще бъде тя, зависи от това кои формации ще прескочат бариерата, което е интересната интрига. Най-сигурният трети играч е "Има такъв народ", каза още Теодор Славев.
Политологът посъветва избирателите да видят програмните документи на партиите, да не гласуват по симпатии, а с разум. След това да изискват формациите да спазват обещанията си във всички сфери.
Според Теодор Славев 50-тият парламент ще бъде сложен и конфликтен. "Ще бъде направен опит ПП-ДБ да бъдат изолирани, но от друга страна, те биха били една много активна опозиция", прогнозира политологът.