Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Тежката астма може да "замаскира" рядко заболяване с понякога необратими последици
Автор: Велизара Ангелова 20:38 / 23.03.2025Коментари (0)1040
©
По повод Световния ден на редките болести (28 февруари) специалисти от ВМА са подготвили изчерпателна информация и съвети за различни заболявания, влизащи в списъка на редките. Едно от тях е Синдромът на Чърг-Щраус.

Задухът е симптом характерен за атопичните заболявания. Нарушеното дишане често съпътства развитието на дадена алергична реакция и обикновено е вследствие развиващия се оток на бронхиалната лигавица. Бронхиалната астма (чийто основен признак е задухът) традиционно се възприема като строго алергично състояние. Този факт е широко известен и затова в алергологичните кабинети често попадат пациенти с кашлица и задух. Подобна симптоматика, обаче може да се изяви не само при засягане на трахеобронхиалното дърво, но и при заболявания обхващащи белодробния паренхим.

Мултиорганното въвличане с първоначално пулмонално засягане е визитната картичка на една от много редките болести – синдром на Чърг-Щраус. Заболяването по своята същност е вид автоимунен системен васкулит, а именно засягане на мали и средни кръвосни съдове от редица органи и системи. В хода на болестта се развиват и характерните за нея грануломи със съпътстващото ги грануломатозно възпаление, казва д-р Мария Иванова от Клиниката по спешна токсикология на ВМА.

Тя пояснява, че синдромът е изключително рядко състояние, засягащо предимно женския пол и младите хора. Развива се сравнително бавно и в началото няма типична клинична картина, като твърде често, при диагностицирането вече са настъпили необратими и фатални последици за човешкото тяло.

През 1951 година д-р Джейкъб Чърг и д-р Лоте Щраус описват заболяването, като първоначално го наричат "синдром на астма, еозинофилия фебрилитет и съпътствщ васкулит на различни органи".

В началото клиничната картина на заболяването удачно имитира пристъпи на тежка астма, а съпътстващите еозинофилия и повишени нива на IgE предполагат алергичен процес. Тези симптоми са характерни за първия етап от развитието на болеста. Пациентите се подобряват значително след започването на терапия с кортикостероиди, което допълнително може да заблуди лекуващия лекар и да наклони везните към грешната диагноза.

Оставен без адекватна терапия, синдромът на Чърг-Щраус навлиза във втората си фаза, за която е характерно екстремна еозинофилия (повишаване на еозинофилните кръвни клетки) в периферната кръв. При последващата тъканна еозинофилна инфилтрация се развиват белодробни инфилтрати, които от своя страна имитират пневмония и диагнозата отново може да бъде тласната в неправилна посока, а за това допринася и характерния за болестта фебрилитет (повишена температура). На този етап започва и все по-честата поява на извън белодробни симптоми – от главоболие и обща отпадналост до значима диспнея, миокардна исхемия, ССН, нарушения в мозъчното кръвообращение, полиневропатия, бъбречна недостатъчност и други.

При пациентите с този синдром често се развиват неспецифични симптоми, срещащи се при различни заболявания, включително: умора, треска, загуба на тегло, нощно изпотяване, болки в корема, кашлица, болки по мускули и стави, постоянно неразположение,уголемени лимфни възли, обща слабост, отити, конюнктивити и оплаквания от страна на храносмилателната с-ма. Всичко това и изявата на неспецифичните кожни изменения – пурпура, петехии, уртикария и кожни възли, поставят в сложна ситуация, както пациента, така и лекаря.

Без правилно лечение в третата фаза на заболяването се развива панваскулит, с други думи засягане на множество съдове от различни органи и системи. Появяват се постоянно повишена телесна температура, загуба на тегло и се развива мултиорганна исхемия: конгестивна сърдечна недостатъчност, периферна невропатия, еозинофилен гастроентерит, абдоминална болка, кървава диария, васкулитни кожни изменения и изменения на мозъчните съдове, водещи до фатална развръзка.

Направените литературни справки показват, че навременното поставянето на точната диагноза е проблем, тъй като този синдром е твърде променлив в своето протичане и в повечето случаи първите симптоми на болестта не са свързани с проявите на съдово засягане.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Великден 2025
Катастрофи в България
Кабинетът "Желязков"
Александър Везенков и Олимпиакос 2024/25
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Ако днес имаше местни избори във Варна?
Аз съм гласувал/а за кмета и отново бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета, но бих го подкрепил/а
Аз съм гласувал/а за кмета, но вече не бих го подкрепил/а
Аз НЕ съм гласувал/а за кмета и отново не бих го подкрепил/а

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: