Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Тези, които са избрали да се отопляват на електрическа енергия, ще трябва да посрещнат по-високи сметки през зимата
Автор: Екип Varna24.bg 11:50 / 10.12.2024Коментари (11)798
© Plovdiv24.bg
С наближаването на зимата мнозина в Европа се питат как сезонът ще се отрази на техните портмонета и дали ще бъдат принудени да избират, например, между топлия дом или пълния хладилник.

"Българските домакинства, както и европейските домакинства, трябва да се ограничават зимно време, когато, независимо от това, че цените на електрическата енергия в България не се повишават, разходите за електрическа енергия се повишават и на фона на другите повишени разходи това неминуемо се отразява на домакинствата". 

Това каза експертът от Българския енергиен и минен форум Антон Иванов, запитан дали и ние като потребители ще се изправим този сезон, както други из Европа пред избора "Храна или отопление?"

"Най-малкото не сме изправени пред него толкова, колкото бяхме изправени миналата или по-миналата година, т.е при нас нямаме промяна в този аспект", каза анализаторът в коментар на материал под заглавие "Heating or eating: an unpalatable choice", разработен от международния нюзрум на "Евранет Плюс", в който се говори за "неприятния избор", който очаква тази зима част от хората, ползващи ток и природен газ на Стария континент. 

Ние обаче, не сме сред тях, защото "токът за бита няма увеличение в ценово изражение в България, тъй като мисля, че сме единствената страна в ЕС, която запази регулирания си пазар", каза Антон Иванов, цитиран от Българското национално радио. 

"В този смисъл битовите потребители са защитени от скокове на цените, но онези, които са избрали да се отопляват на електрическа енергия – те наистина ще трябва да посрещнат по-високи сметки, което в някои домакинства вероятно ще ги постави пред по-труден избор", предупреди експертът.

В разработката се напомня и за призива от ноември от Страсбург на евродепутатите към Европейската комисия – за действия за справяне със скока на цените, товарещи бюджетите на домакинствата. 

Дадени са примери с държави, въвели данъчни облекчения, субсидии и ценови тавани за овладяване на кризата по места.

Сред тях са Варшава, където имаме замразяване на цените на енергията "за период от девет месеца през 2025 година", както казва полският министър на околната среда Паулина Хениг-Клоска, и Виена, чиито мерки Каролайн Нвафор от Австрийския фонд за климата и енергията обобщава така:

 "За справяне с енергийната бедност, федералното правителство предлага три програми: едната е "енергиен чадър", втората е "Чисто отопление за всички" и третата е "Пестене на енергия в дома", по която всеки може да получи безплатно енергийни съвети или да замени един или два стари домакински уреда, включително хладилник или печка".

Напомня се и за очакван скок в цените в Австрия заради изтичащата т. нар."спирачка на цената на електроенергията".

"Румънците не трябва да се притесняват за сметки си при по-ниски температури! Газ ще има! Ще има и таван над сметките, включително и за тока", обещава министърът на енергетиката на Румъния Себастиан Бурдуя, а гръцкият му колега Теодорос Скилакакис напомня за съвместна инициатива на двете страни с нашата – отново за намеса на ЕК, но за справяне с по-високите цени на енергията в Източна в сравнение със Западна Европа:

"Свидетели сме на феномен в Югоизточна Европа, включващ  този път Австрия, а цените са абсурдни! Влияние оказват няколко фактора, сред които липсата на междусистемни връзки със Западна Европа, която е пълна с евтина енергия и алгоритъм за кабелите. Нуждаем се и от инструмент, който да не позволява свръхпечалби за сметка на потребителите и бизнеса".

По повод данъка върху свръхпечалбите, генерирани от производителите на електроенергия, Антон Иванов каза, че "това е мярка, която вече е приложена, а в България и продължава да се прилага", както и предупреди, че "всеки данък има своите положителни и отрицателни страни".

А имаме ли основания да се притесняваме от сериозна енергийна криза у нас през тази зима?

"Енергийната криза е свързана със сигурността на доставките, т.е. хората - особено онези, които са се насочили към отопление на електрическа енергия, повишават своята зависимост от това доставките на електрическа енергия да бъдат сигурни и надеждни". 

"За съжаление, в последните години не само в България, но и в региона, бяха извадени редица мощности на въглища. Всички знаем техните екологични недостатъци, но това са едни мощности с висока надеждност, тъй като използват местен енергиен ресурс, независят от външни доставки и те осигуряват непрекъсната производство на електрическа енергия. Те бяха заменени до голяма степен като капацитети с възобновяеми енергийни източници, но особено слънчевите енергийни източници, през зимата те не осигуряват необходимата сигурност на доставките"

"Знаем, че през дългата нощ през зимата те не могат да бъдат, дори и тези, които имат батериите - те имат цикъл на разряд до няколко часа, .т.е. не мога да обхванат цялата нощ. Така че замяната на въглищни централи с фотоволтаични централи не осигурява сигурността на доставките и в този смисъл имам притеснения доколко ние общо можем да балансираме системата, така че да има непрекъсната доставка на електрическа енергия". 

Липсата на общ подход в Европа изостря различията в цените в страните, но и повишава нивата на енергийна бедност - особено в Югоизточна Европа, става ясно още от публикацията.

По този показател какво е положението у нас?

"Голям брой от българските домакинства, които биха попаднали в тази група. Вече има дефиниция за енергийно беден в нашето законодателство, но не все още не е развита в достатъчна степен нормативната уредба, която да позволи да се направи статистически анализ на домакинствата, които ще попаднат в една такава група", каза експертът Антон Иванов, както и предупреди, че при либерализацията на пазара броят на енергийно бедните у нас ще скочи:

"За България съществено безпокойство буди това, че едновременно ще се случат първо въвеждане на действие на тази дефиниция за енергийно беден и второ либерализацията на пазара, при което се очаква да има скок на цените на електрическа енергия, т.е. ние ще имаме един допълнителен ефект над такива домакинства, които първоначално не са, когато имаме регулирани цени, защитени цени, не са енергийно бедни, но при либерализацията изведнъж броят на енергийно бедни ще нарасне в България".

"България въпреки, че има висок процент на въглищните централи, използва и висок процент централи с ниски емисии - това са водно-електрическите централи, включително ядрената централа е с нисък емисионен фактор, но тук акцентът, който се поставя, е това, че когато в дългосрочен план имаме едно насищане с източници на възобновяема енергия общо в Европа, то тогава Европа като общо ще зависи много по-малко от външните доставки и в този смисъл ще имаме по-ниски цени", подчерта експертът Антон Иванов:

"Дори за Германия оценките за очаквано снижаване на разходите на домакинствата е за след 2030 година, защото до тогава трябва да се насити системата. То не е въпросът само да се изградят фотоволтаични централи - трябва да имаме и голям дял на вятърни електроцентрали, които да компенсират липсата на доставки от слънчевите централи през зимата. Това пък е свързано с разходи в мрежите, т.е. всичко това ще се случи, но ще се случи, отложено във времето".

"Ние трябва да имаме яснота как ще стигнем до онова бъдеще, в което ВЕИ обектите ще са толкова много, че да правят ненужни другите източници на енергия, които са с високи емисии, и електропреносните системи в Европа са толкова добре развити, така че да може да се пренася енергия от онези региони, в които имаме излишък на, да речем, вятърна енергия, към онези, които имат недостиг на възобновяема енергия", добави той:

"За момента в нашия регион, когато има недостиг, ние не можем да разчитаме на достатъчно доставки от Централна и Западна Европа, т.е. когато има силен ветрови потенциал, да речем, в Балтийско море и има излишък на енергия в Централна и Западна Европа, ние не можем да се възползваме от този излишък, тъй като системите за транзит на енергия не са с достатъчен капацитет, така че да осигурят този трансфер на енергия".

"Достигането до онова наистина оптимално енергийно захранване с енергийни източници, които имат ниска зависимост от доставки от трети страни, съответно възможност за ниски ценови нива, ние ще трябва да направим първо, значителни инвестиции и второ, затова е необходимо дълго време", изтъкна експертът:

"Именно за този период на преход ние считаме, че много по-умерено трябва да се извършва отказът от надеждните енергийни източници, които имаме в момента, така че да не се достигне до ситуации, в които макар и за кратко време, нашите домакинства да бъдат изложени на изключително високи рискове от липса на доставка на електрическа енергия", обясни Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум в интервю за Зорница Близнашка, разработено на база статията на международния нюзрум на "Евранет Плюс".



Още по темата: общо новини по темата: 296
12.12.2024 »
12.12.2024 »
11.12.2024 »
11.12.2024 »
11.12.2024 »
10.12.2024 »
предишна страница [ 1/50 ] следващата страница






Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Така е защото една Кунева (баш демократка) затвори 4 блока на АЕЦ Козлодуй, за да влземе в ЕС. След това ББ каза, че Белене не ни трябва, но въпреки това платихме 4млрд.лв. на Русия за реакторите, които подарихме на Украйна. Въпреки всичко това нашите дупедавци в парламента решиха да дадем 14млрд.лв. (+4млрд.лв. допълнително) на САЩ за два нови реактора в Козлодуй, които след това ще оскъпят още повече тока.
Коментарите са на публикуващите ги. Varna24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Влизането на България в Шенген
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Водна криза
Земетресения в България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Варненци във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Статистика: