Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Тодор Джиков: Инвестирахме страшно много пари в земеделието, а магазините са ни пълни с внос на селскостопански продукти
©
Макар че с влизането ни в ЕС се инвестираха много пари в развитието на селското стопанство, явно говореното е едно, а целите, конкретиката и резултатите са коронно различни. В крайна сметка се получи така, че инвестирахме страшно много пари в земеделието, а на практика магазините са ни пълни с внос на селскостопански продукти. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус“ на Радио "Фокус“ председател на Националната асоциация на картофопроизводителите и бивш зам.-министър на земеделието Тодор Джиков.

"2025-а е годината, в която всяка страна в ЕС мога да промени коренно наистина политиката на подпомагане, целите, за да постигне конкретно по-добри резултати. И аз мисля, че България има много работа в това отношение.“

Политиците трябва да отговорят на въпроса защо се раздават милиони, а срещу това не получаваме нищо, посочи още той. Според него липсата на визионерство в България води до това влаганите всяка година 1,6 млрд. лева в земеделието да не постигат зададените цели. Изключително важно е да се отговори на въпросите как се раздават тези пари, какъв е контролът, реални ли са ни целите, каква ни е визията и едва тогава може да се върви към подобрение.

По думите му трябва да се даде възможност хората, които искат да работят и да произвеждат качествена продукция, да го правят. Трябва да се подпомагат единствено и само хората, които дават своя принос за изхранване на населението с вкусни и качествени български плодове и зеленчуци. "Проблемите започват още от контрола по веригата на производител до потребител, разликата, надценките на хранителните магазини,“ каза той и добави, че има сериозен законодателен дефицит и контрол.

Според него трябва да се приеме Закон за управляване на поземлената собственост, който да даде възможност да се разреши въпросът с разпокъсаната земя, където трудно могат да направят инвестиции в напояване и да се прогнозира 5 години сеитбооборот, "така че да получиш по-здрава и по-добра култура“. Трябва да се улесни процедурата с достъпа до работна ръка от трети страни.

"Имаме нужда от закон, който конкретна институция да следи и да има проследимост по веригата от производството, търговията до доставката на храните, за да се преустанови възможността съмнителни търгаши да купуват, продават и препродават вносна много в случаи некачествена продукция с български етикет.“

Необходим е и Закон за кооперирането и сериозни инвестиции в напояването. "Ние нямаме реален закон за българска браншова представителност. Липсата на браншова единна представителност и възможността всеки да прави асоциации, оставя пред невъзможност да се поставят истинските реалните проблеми, които са на дневен ред,“ обясни още Тодор Джиков.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Градският транспорт в София
Български тенис
В "Пирогов" спасиха живота на жена след инжектиране с ботокс
България и Войната в Украйна
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: