Премиерът
Кирил Петков и съветникът му по външна политика Весела Чернева са оставили в европейските ни партньори убеждението, че през юни България ще вдигне ветото над РСМ.
Това разкри зам.-председателят на ИТН
Тошко Йорданов в предаването "Лице в лице" по БТВ.
Йорданов си е извадил този извод от срещата на парламентарната група на ИТН с председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен преди два дни в София. Тя самата им съобщила този факт.
"Истината е че в инфраструктурата на България има огромен проблем. Министерството на регионалното развитие практически не работи и е блокирано, и не може да поправи нито една дупка, нито една мантинела, нито да построи един метър нов път", заяви
Тошко Йорданов.
Той обясни защо парламентарната група на ИТН днес е напуснала заседанието в парламента. "Парите за пътищата са наши и приток от винетки, от Тол такси и нашите пари, всичките колеги, които са в управлението, знаейки проблема ги блокират. Те не ги дават, все едно това са техни пари", посочи Йорданов.
"Проблемът е ясен, министър-председателят го знае, финансовият министър го знае, имаше среща в Министерски съвет, на която са присъствали. Този проблем беше кристално ясен и се мислеше вариант за разрешаването му. Стигна се да мине през решение на Народно събрание. Министър-председателят лично редактира текста на решението, след това го даде на сътрудника си Лена Бориславова, която е юрист и допълнително внесе някакви корекции", разказа председателят на ПП на ИТН.
"Подобриха го, коалиционните партньори се подписаха под него, но решението не бе взето и след това почнаха да играят тази позорна игра с невлизане в комисиите и блокиране. Нещо, което може да убие хора и тази тежест, ако се случи, а и въобще цялата тежест, тъй като вече не се работи по магистралите и по пътищата, и по дупките, и по скъсаните мантинели ще мине някой ТИР през магистрала "Тракия".
Това ще лежи на тяхната съвест, това е толкова възмутително, че като си знам голямата уста, по-добре да млъкна по темата. Недопустима е тази политическа игра, да залагаш живота на хората заради политически интереси. Министерството на регионалното развитие е заложник, но вината не е в него, не е на министър
Гроздан Караджов, който ходи и обещава на хората, но парламентарната му група блокира решенията. Това е тежка политическа шизофрения", допълни
Тошко Йорданов.
"Може би това е разменна монета за оттегляне на Каримански. Въпреки че не е морално животът на хората да е разменна монета за гуверньор на БНБ", посочи Йорданов.
"Издигането на гуверньор на БНБ не е проблем за разпадане на коалицията. С Каримански проблемът е политически. Но този с пътищата не е", каза още той.
"Ние не можем да оттеглим кандидатурата на Каримански, защото това е изнудване. Тогава ще започнем да се изнудваме за всяко нещо. Натискът за оттегляне кандидатурата на Каримански е от "Продължаване промяната", от министър-председателя. Вкарват се и мутренски прийоми със заплахи. Не може да превръщаш проблема с БНТ в мутренски проблем. Не е от нас", обясни той.