Освен засиления контрол за спазване на правилата за безопасен и здравословен труд основна причина за по-малкото инциденти е съкращаването на много работници и намаляването на работата заради кризата, обясниха наблюдатели на пазара на труда. Както и през миналата година най-рисковите браншове са търговията и строителството.
Много травми са станали и в сферата на държавното управление, образованието, здравеопазването и сухопътния транспорт. Най-много произшествия с фатален край е имало в търговията на едро. През първите шест месеца на годината в този бранш са загинали 8 работници - повече отколкото през цялата 2010 г.
През първото полугодие смъртни случаи са 37, което е с 5 по-малко спрямо година по-рано. Освен в търговията и строителството такива е имало още в сухопътния транспорт, добива на метални руди, производството и разпространието на електрическа енергия.
Най-безопасни са научноизследователската работа, издателската, рекламната, юридическата и счетоводната дейност, производството на тютюневи изделия, на компютърна техника и водният транспорт. В тези икономически дейности трудовите злополуки се броят на пръсти.
Най-много инциденти са станали в София, Пловдив и Варна, тъй като там работят и най-много работещи. Във Видин и Кърджали са регистрирани по едва 5 злополуки за първите шест месеца на 2011 г. През същия период заради произшествия на работно място са загубени 58 831 календарни дни. Толкова време пострадалите не са ходили на работа, защото е трябвало да се лекуват. За сравнение през първото полугодие на миналата година са загубени над 62 хил. дни.
Сред основните причини за големия брой злополуки е нарушаването на правилата за безопасност, което често е заради тяхното непознаване.
Източник: КРОСС