Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Трябва ли децата да изучават религия и добродетели в училище?
©
Обсъжда се въвеждане на задължителен час по добродетели и религии. Родители обаче се възпротивиха на задължителния му характер.

"Вече са над 600 хората, които са подкрепили отвореното ни писмо. То не е инициирано от родители. То се подкрепя от граждани, които разбират фундаменталната роля на образованието и смятат, че задължителното изучаване на религията не бива да бъде част от учебната програма. Писмото се подкрепя и от много вярващи религиозни хора.

Ние в никакъв случай не възразяваме срещу религиите в техния исторически философски културен контекст", каза застъпникът на реформи в образованието Ирина Манушева.

Тя уточни, че не се възразява и срещу избираемия предмет "Религия", който съществува от години като възможност в българското училище.

"В днешно време, в една секуларна демократична държава, е очевидно, че по този начин не може да се инкомпорира предмет "Религия", както Светият Синод на БПЦ счита. Да, в Гърция е задължителен, във Финландия също. Аз съм привърженик това да бъде като сравнителна дисциплина - философско-историческа дисциплина", коментира богословът д-р Благовест Върбаков пред Bulgaria ON AIR.

Относно часа по добродетели и религии, той попита дали ще може да се акцентира върху добродетелите: "Ценностната система на християнството ли ще е, на исляма ли ще е, на юдаизма ли ще е, изобщо на религиите ли ще е?"

По думите на Манушева е спекулация, че в повечето страни в Европа, или в света, има задължително изучаване на религии. Образованието има какво още да гради.

"Гърция е може би единствената държава, която почти не дава избор. За да може да работим за по-голяма търпимост, за по-малко агресия и в училището, и в обществото, трябва да работим в такава посока - на уважение към хората. Училищното и предучилищното образование е изправено пред огромни проблеми. 

Въпросът е дали наистина това в момента ни е необходимо - да въвеждаме още един задължителен предмет и той да бъде религия. Относно добродетелите - няма знак на тъждество между религия и морал. Възпитаването на добродетели не е прерогатив на религията", изтъкна от своя страна Манушева.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
« Февруари 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
Актуални теми
България и Войната в Украйна
Поскъпване на хранителните продукти
Кабинетът "Желязков"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Скандално от Северна Македония: Българският език не съществува, ние ги
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: