Търсят се производители на устройството, установяващо времето на спиране на жизнените функции при човека. Екипът от Русе, който притежава изобретението, представи вчера пред журналисти апарата с приложение в съдебната медицина. Устройството изследва образувалите се постмортални петна по кожата в резултат на биохимични процеси в тялото след настъпването на биологичната смърт. Свежда субективния фактор до възможния минимум и съкращава времето на съдебния лекар, а и на криминалистите, когато става въпрос за престъпление.
"Ако с ръчен натиск върху постморталните петна, както работехме досега, определяхме за четири часа времето на настъпване на смъртта, с устройството това става за половин минута. С него може да се работи и извън залите на отделенията по съдебна медицина", поясни изпълнителният директор на УМБАЛ - Русе д-р Иван Стоянов, който е съдебен лекар и част от екипа. Апаратът позволява със строго определена сила да се упражнява натиск върху тези петна и да се измери точно времето на възстановяване на цвета им.
Може да се използва до 24 часа след спирането на жизнените функции. Засега е изработен един прототип, който се тества вече две години в отделението по съдебна медицина на УМБАЛ - Русе, и на терен, поясни д-р Стоянов. Изобретението на русенския екип не е познато досега в света.
През април т.г. полезният модел получи свидетелство за регистрация в Патентното ведомство на България. Негови притежатели са освен д-р Стоянов и двамата млади учени инж. д-р Ивайло Иванов и инж. д-р Любомира Димитрова, преподавателят в Русенския университет доц. д-р Анелия Манукова и д-р Пламен Димитров, началник на отделението по съдебна медицина в УМБАЛ - Русе. Патентен представител на екипа е инж. Койчо Митев.
Източник: Агенция "Монитор"