Учен: Това е една от най-сериозните екологични катастрофи, която може да достигне и до България

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
22:06 / 17.01.2025
370
Разливът на няколко хиляди тона мазут в Черно море след потъването на два танкера в Керченския пролив е най-сериозната екологична катастрофа в Русия от началото на века, заяви Виктор Данилов-Данилян, научен директор на Института по водни проблеми на Руската академия на науките, пред "Комерсант". Той допусна, че мазутът може да стигне до бреговете на Румъния, България и Турция.

"За първи път се разлива мазут в толкова големи количества. От моя гледна точка това е най-сериозната екологична катастрофа в Русия от началото на 21 век. Тоест, това е безпрецедентно събитие“, каза ученият.

Според него разливът на дизелово гориво в Норилск през 2020 г. (тогава властите обявяват федерално извънредно положение, а щетите възлизат на 2 милиарда долара - бел.ред.) е несравним със сегашния, защото тогава "всичко беше локално“ и последствията са елиминирани бързо.

Случилото се е "страшен удар" за екосистемата, допълни Данилов-Данилян:

"Смъртта на десетки хиляди птици, много делфини, големи загуби в крайбрежната флора и фауна. В такава среда, дори и в солена вода, практически нищо не може да живее." А премахването на 200-500 хиляди тона замърсена почва ще доведе до преформатиране на брега. "За цялата туристическа инфраструктура това ще бъдат огромни загуби, а също така ще има огромни разходи, свързани с набора от необходима работа“, подчерта ученият.

Според прогнозите на Данилов-Данилян, замърсяването може да достигне Одеса до края на януари. Основното течение минава покрай Кримския полуостров.

Той отказа да прогнозира колко време ще отнеме почистването на Черно море от мазута. "След като падне на дъното на дълбочина повече от 200 метра, където се намира сероводородният слой, мазутът може да лежи там много дълго време. Но трябва да сте подготвени за факта, че нарастващите течения могат да го вдигнат. Ще бъде необходим постоянен мониторинг на бреговете на курортите докато се убедим, че появата на нови мазутни късове от морето става изключително рядка“, отбеляза академикът.

Според учения подобни последствия е могло да бъдат избегнати: "Най-малкото не си струваше да се използват кораби, които е трябвало да бъдат изведени от експлоатация поради непригодност преди 20 години. По принцип корабите клас "река-море" не могат да плават през зимата в морето.

Данилов-Данилян разкритикува и мерките за отстраняване на щетите: "Сериозното почистване започна едва на деветия-десетия ден след аварията. Първата седмица на мястото на трагедията бяха само доброволци".

През декември танкерите "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239" потънаха поради буря в Керченския пролив. Общо те са превозили 9,2 хил. тона мазут. Според Министерството на природните ресурси на Руската федерация, около 4 хиляди тона са се излели в Черно море и са се озовали по бреговете на Краснодарския край и Крим. Останалите се озоваха на дъното в цистерни.

По случая са арестувани капитаните на катастрофиралите кораби (единият е изпратен в следствения арест, другият под домашен арест), които обаче не носят отговорност за удължаването на експлоатацията на корабите, построени през 60-те и 70-те години на миналия век.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Развитието на Банско от провинциален район в световен курорт?
Тошко Йорданов: Страната ни е в тотален финансов колапс
Божанков, ПП-ДБ: Росен Желязков беше използван за оправдание
Любен Дилов - син: Пропуснатите години са тежки за наваксване
Мика Зайкова: Инфлацията при малката потребителска кошница удря н...
Инженер: Бетонът и тухлите в строителството ще бъдат заменени от ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).