Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Учене за природата сред природата е фокусът на образователните природозащитни лагери за младежи
Автор: Цвети Тончева 16:52 / 17.11.2022Коментари (0)1023
©
Учене за природата сред природата беше фокусът на образователните природозащитни лагери за младежи (15 - 18 г.) от района на Тополовград и Свиленград, проведени в два уикенда на октомври и ноември край село Орешник в планината Сакар, съобщиха организаторите от Българска фондация Биоразнообразие.

Те споделят, че за повечето младежи това е първа екологична инициатива, в която участват. А сега чрез преходи, лекции и гражданска наука видяха на практика как се проучват различните видове организми и как се отразяват глобалните промени на климата върху биоразнообразието и човешкия живот. Лагерите имаха за цел да поставят основите на екологията и природозащитата и да представят възможностите на гражданската наука. Те бяха реализирани с подкрепата на програма "Младежи за околна среда“ на Министерството на околната среда и водите чрез възлагане от РИОСВ Хасково.

Образователното съдържание беше съобразено със сезона и включваше теренни излети с експерти в следните области: растения, бозайници, птици, гъби. В есенните дни бяха разпознавани видове дървета по листата и кората им (напр. дъб, ясен, клен, бор), видени бяха някои от цъфтящите представители в гората като есенния минзухар и регистрирани няколко находища на орхидеята есенен спиралник (Spiranthes spiralis) – единствената орхидея в българската природа, която цъфти през есента и все още зелените й стъбла се отличават сред околните пожълтели треви.

Младежите научиха, че бозайниците трудно се наблюдават директно, особено ако сме в голяма група, но по следите, които оставят - стъпки, екскременти, козина, се убедиха, че тук се срещат лисици, сърни, вълк, чакал, заек и др. Птиците наблюдаваха с бинокли и зрителни тръби, но и ги разпознаваха по полет, силует и звук.

По време на лагера бе установен нов вид гъба за Сакар - Scleroderma polyrhizum. Това е вид, който няма стопанско значение за хората и вероятно поради това не е достатъчно проучен. За децата бе любопитно да научат, че плодното тяло е само една част от гъбите, а някои гъби - като дърворазяждащата гъба обикновена пънчушка, заемат огромни площи от няколко хектара.

Дневните познавателни маршрути включваха посещение на защитени и интересни местности - защитена местност “Черните скали", долмените край село Сакарци, местност “Големият здравец".

Екипът на БФБ представи връзките между организмите и средата, екологичните изисквания на видовете и ползванията на природните ресурси. Специално внимание бе обърнато на особеностите на карстовите райони, намаляващите водни ресурси - пресъхнали чешми и микроязовирчета и извори, вследствие на което страдат хората, фермерите, но и дивите видове, които намират убежище във влажните разливи като тритони, бумки, черни щъркели. Гражданската наука набира все по-голяма популярност в България, затова бе важно да се покажат възможностите й на младите хора - специализираните групи в социалните мрежи, където от български специалисти дават информация за растения, влечуги или гъби. Чрез различните приложения вече се събират голям брой данни за науката - напр. в българското приложение SMART BIRDS или в приложението на National Geographic - INaturalist.

Надеждата на организаторите е, че сред тези млади хора ще се появят бъдещите природозащитници, а всички тези 30 участника по-добре ще познават природата на своя роден край и вече ще имат по-различно отношение към срещаните видове и към посещенията сред природата.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
51-ото Народно събрание
Левски в Първа лига за сезон 2024/25
Катастрофи в България
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
Зима 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (501) 15%
Добре, но можеше и по-добре (458) 14%
Не се справи (642) 19%
Пълна трагедия (1772) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: