Учени "отгледаха" в лабораторни условия прототип на човешка кожа
Български учени създадоха прототип на човешката кожа. Откритието на изследователите от пловдивския Център по растителна системна биология и биотехнология, може да се използва за различни проучвания в областта на медицината и фармацевтичната индустрия. Достигането до прототип на човешка кожа е част от друг мащабен проект, който има за цел да забави стареенето на човешкия организъм.
Учените от Пловдив разработват 3Д модела на човешки епидермис заради забраната на Европейския съюз за опити с животни. Така, след 3-годишен труд, успяват да "отгледат" в лабораторни условия прототип на човешката кожа. Макар и с миниатюрни размери и дебелина от 50 до 100 микрона, той може да се види и с просто око и да се използва в различни предклинични изследвания.
Ива Стойкова – докторант: "Един такъв епидермален прототип е от порядъка на 0,47 квадратни сантиметра. Видяхте посети кератиноцити върху поликарбонатна матрица посредством които те могат да изградят определени слоеве на кожата, всеки от които участва в клетъчния имунитет, както и хомеостазата."
Екипът използва прототипа на човешка кожа, за да изследва как молекулите, които се задържат в нейния най – външен слой, предпазват организма от различни вредни влияния, най – вече от UV лъчите.
"Не е тайна за никого, че под въздействието на UV лъчите нашата кожа старее. Това, което може би не се знае от широката маса хора, е че и синята светлина, т.е. светлината, която идва от всичките електронни устройства, които ние използваме ежечасно, нашата кожа също старее", каза пред БНТ проф. Милен Георгиев - ръководител отдел "Растителна клетъчна биотехнология" в ЦРСББ.
Екипът на проф. Георгиев вярва, че е достигнал до молекула, която дава максимална фотозащита и по този начин значително забавя процеса на стареене на кожата, която е и най-големият орган в човешкото тяло.
"Можем да накараме фибробластите на възрастни хора да правят колаген и то под формата, под която е необходим и по този начин изявите на стареене върху кожата ще бъдат минимизирани", каза още проф. Милен Георгиев.
С помощта на иновативния модел на човешка кожа вече се изследват и лечебните свойства на растението родопски силивряк или т. нар. орфеево цвете, което също има висока фотозащита. Предстои тези открития да бъдат патентовани и да влязат в производството на органични слънцезащитни продукти.