Ученици от Варна ще участват в майсторски клас на ЦЕРН
8 деца от Варна са одобрени да участват в първия международен майсторски клас на ЦЕРН в България. По време на обучението те ще имат възможността да присъстват на лекции на български учени, които работят за ЦЕРН, да се запознаят отблизо с начина на работа на детектора CMS, който е с най-голямо българско участие, както и да обсъдят в конферентен разговор получените резултати от работата си с участниците от други страни.
Майсторския клас ще се проведе на 26 март от 10:00 ч. в компютърната
зала на Физическия факултет на Софийския университет.
Това е ден, в който се предоставя възможност на ученици на възраст от 15 до 19 години да провеждат научни изследвания като истински учени. Участвайки в събитието те ще могат за един ден активно да преживеят как и какво изследват физиците на елементарните частици. В първия майсторски клас на ЦЕРН в България учениците ще извършват измервания по данни на експеримента CMS. След уводни лекции по теoрия на елементарните частици, описание на детектора на CMS и обяснения за методиката на изследванията, учениците ще направят сами оценката на данните от експеримента CMS на големия адронен ускорител на частици LHC в CERN, Женева.
В края на деня получените резултати ще бъдат обсъдени на видеоконференция с учени от ЦЕРН и с други международни участници, както в истинска научна колаборация.
Ще участват ученици от цялата страна. Водещ принцип при избора на участниците е техният интерес към физиката и науката като цяло. Учениците трябва да подготвят и представят:
- кратко есе на английски език за мотивировката им за участие
- препоръка от учител на български език
Подборът на участниците се прави въз основа на тяхната мотивация за участие в майсторския клас и владеене на английски език.
Международният майсторски клас на ЦЕРН се организира всяка година в рамките на International Particle Physics Outreach Group IPPOG. България участва за първи път в международното издание на форума.