Учителят и бивш директор на първото светско училище "Петър Парчевич" в България Никола Николов възражда родолюбивия дух у младите хора с легендите от стари времена.
"Така разказвам на учениците направо на поляната, те запомнят повече отколкото от учебниците по история. Например има предание, че хан Крум е посетил Чипровци. Той съгледал лозята на южния склон и попитал старейшината защо не е изпълнен закона и не са изкоренени. Местният управител Павел Странски тогава отвърнал: "Аз не съм от това място и съм въглекопач, а виното се използва само за богослужения в църквата". Негови са Павловото лозе и Страньето, този човек бил с извисен дух, живял 9- ти век. Тази фамилия се запазила и съществува и до днес, пояснява краеведът.
Дългогодишният учител разказва и пред студенти хайдушки легенди за Фружин, за Манчо, за Гушовския манастир, за местността Кръвач със стърчащя самотен кръст, който сам изправил...Години наред се грижи да не помръкне просвещението и светлината на знанието в града, наричан "Цветето на България".
Никола Николов е автор на книгите "Чипровското училище", Чипровският манастир " Свети Йоан Рилски", "Стоте чипровски рода" и "Чипровски старини", която разказва от библейските времена през турското робство за различни съдби. Той свежда глава пред всяка билка в градината за природни багрила заедно с учениците и учителите от килимарския кръжок на ОУ "Петър Парчевич". Ръководи ателие за природно багрене и ателие по тъкане на чипровски килими на вертикален стан.
Никола Николов, учителят с възрожденски дух, възкреси делото на Петър Богдан и Петър Парчевич пред гости от Великобритания и ученици от природоматематическата гимназия "Свети Климент Охридски" в Монтана. С неуморната си дейност на просветител той разбулва тайните на миналото и старините.
Източник: в. 24 часа