Учителка по математика: Търпението и любовта са много важни за нас и за децата

Автор: Вилислава Ветренска
Коментари (0)
11:52 / 15.09.2022
1949
Всяка година очаквам 15-ти септември с нетърпение заради погледа на децата. Това каза за сутрешния блок "Добро утро, България" на Радио "Фокус" Веселина Вълканова, учител по математика в СУ "Свети Софроний Врачански" – гр. Пловдив. 

"Днес ни очакват много вълнения – откриване на учебната година, присъствена за всички, което е голям подарък за нас през последните години, много вълнение за първолаци, първия училищен звънец. И така, хубави неща ни очакват днес. Лично за мен този празник продължава да е празник години наред. Била съм ученичка, учител, и някак си тръпката не се губи. Всеки път очаквах с нетърпение, с желание точно заради погледа на децата, усмивката, лъчите, които идват от тях, любопитството им, очакванията, които имат към нас. Те идват с идеята за предизвикателства, приключения, забава, разбира се, научни приключения също трябва да има за тях", каза тя.

Търпението и любовта са много важни за един учител, категорична бе Вълканова. 

"Даже и да критикуваш, даже нещо да напътстваш, съветваш, когато го правиш с любов, децата го усещат. Децата усещат и възприемат това, което им се казва. Никой не обича да бъде голословно само критикуван. Мисля, че е важно за учителя да има наистина търпение, но да прави всичко с любов, любов и желание, за децата", каза още тя.

Учителката по математика подчерта, че разковничето на това децата да заобичат този предмет е да им се преведе на достъпен език.

"Математиката е един доста сериозен предмет, така го възприемат и малко, като че ли отстрани, има внушения от родители, от по-възрастни "Ох, колко е страшна“. Лично за мен разковничето е да им се преведе на един достъпен език, да се вмъкват малко исторически данни и факти за понятията, за личностите, ако трябва самият математик, който е казал това твърдение или теорема. Някак си да възприемат, че това неща от нещата, че това са ги правили също хора тези. Не са толкова абстракции и измислени тези неща, които там са написани в тези учебници. Освен това, напоследък имаме много възможности с новите технологии, дигиталните, динамични софтуери, много динамично, интересно могат да се представят някои от уроците по математика и така да завладеят децата, защото те обичат това. Е, има си един момент когато трябва да се вдигне на малко по-високо абстрактно ниво математиката, но това е в по-горните класове. И вече като се е събудило любопитството у едно дете, то ще има желанието да мине на по-горно ниво", каза още Вълканова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (335):
30.09.2024 Нов ръст в цените: Разходите за учебни помагала удрят по джоба на
родителите
30.09.2024 Опасно: Кои училищни принадлежности крият рискове за учениците?
27.09.2024 Диян Стаматов: Контролът и безопасността в училищните дворове е ключов
казус
18.09.2024 Радва ни от екрана, но е не само красиво лице, а и майка на три деца, които изпрати на училище
16.09.2024 НЗОК припомня: Електронните извинителни бележки на учениците се издават в деня на медицинския преглед
16.09.2024 Вицепрезидентът откри учебната година в гимназията по компютърни технологии и системи в Правец
Още новини от Национални новини:
Кредитите, които стигат до частните съдебни изпълнители, намалява...
Старт на делото срещу българите, обвинени в шпионаж в полза на Ру...
Напрежение в подлеза на СУ! Разбити са стъкла на заведение, на мя...
Младежи с черни качулки и маски са нападнали двама непълнолетни в...
Политолог: Българското общество разрушава основния консенсус – де...
Антон Златанов: Успяхме да притворим вратата на нелегалната мигра...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).