До 22 септември 2020 г. децата от 5 до 16 години ще могат да подкрепят книгите, номинирани за Награда "Бисерче вълшебно" които им харесват най-много.
Гласуването се удължава, за да се запази основната цел на инициативата – насърчаването на четенето и физическата среща на децата с книгите в училищата и библиотеките.
Кампанията за насърчаване на грамотността чрез четене е първата в България, която приканва децата от 5 до 16 години да изразят мнението си за новопубликувани художествени и нехудожествени заглавия. Списъкът с номинациите е наличен в уебсайта на наградата –
www.biserche.com, а децата могат да избират между 134 книги, издадени през 2019 г.
Организатор на наградата е фондация "Детски книги", а осмото издание се провежда под патронажа на
Красимир Вълчев – министър на образованието.
"Награда "Бисерче вълшебно" не е просто конкурс за избор на книги – инициативата поставя фокус върху развитието на функционалната грамотност, но и върху интересите на самите деца. При провеждането на такава стратегия за насърчаване на четенето е важно всяко звено от веригата да е в състояние активно да подкрепя децата.
В настоящата ситуация, в която училищата и библиотеките не работят, а децата нямат достъп до номинираните книги, логичното решение е удължаването на срока за гласуване." – казва Валентина Стоева, председател на фондация "Детски книги".
Организаторите виждат в промяната отлична възможност за провеждане на лятно читателско приключение "Бисерче вълшебно". Освен онлайн срещи с писатели, илюстратори и преводачи, те подготвят разнообразни събития, които да подпомогнат децата да открият магията на четенето.
Идеите и предизвикателствата към децата ще бъдат публикувани след 1 юни в сайта на наградата и ще се проведат с подкрепата на библиотеките в страната през лятната ваканция.
"Книгите предлагат отлични възможности не само за развитие на уменията за самостоятелно четене, но и учене чрез игра. Лятното приключение "Бисерче вълшебно" ще ги провокира да играят, докато четат и да си задават въпроси за света около тях." – споделя Лора Филипова, изпълнителен директор на фондацията.
Учителите и училищните библиотекари могат да използват лятното приключение и удължаването на срока за гласуване като стимул и читателско предизвикателство към своите ученици.