Урок в учебник по химия разтревожи родители
Урок в учебник по химия опазване на околната среда за 9-и клас разтревожи родители, които споделиха снимки от него в социалните мрежи.
"Може би ви се е случвало да видите деца да дишат лепило от полиетиленов плик. Всъщност веществото, което вдишват е ацетон. Неговите пари имат слабо наркотично действие. Вдишани, те предизвикват състояние на опиянение, съпроводено със слабост и световъртеж, както и други усещания. Обикновено отравянето не е смъртоносно, но може да се нанесат поражения на черния дроб, на бъбреците и централната нервна система. Може да се стигне дори до загуба на съзнание".
По-надолу в урока се обясняват и последиците от употребата на ацетона в лепилото при вдишване.
"Защо изобщо им е трябвало на авторите на този т.нар. учебник да вкарват подобен текст. Децата са любопитни, а в 9-и кл. са в особено рисковата възраст, когато искат всичко да видят и да опитат. На въпросните автори не им ли е хрумнало, че първото нещо, което ще направят най-малко половината от учениците като прочетат това, ще е да намерят отнякъде лепило и да се опитат да го дишат. А току виж, че са си го напъхали в носа", пише възмутена Анелия Борисова.
Друг се ядосва, че е можело да се даде пример с боядисване вкъщи. "Тези, които навремето дишаха лепилото на Централна гара, сега вече може да са станали редактори на учебници за 9-и клас", иронизира друга потребителка.
Издателството, пуснало в училищата учебника по химия и опазване на околната среда, е "Просвета плюс", а като автори на учебника са посочени Лиляна Боянова, Красимир Николов, Ивайло Ушгелов и Емилия Тодорова.
От просветното министерство коментираха за "Монитор", че примерът, който е даден в учебника, не е подходящ и в момента се водят разговори с издателството при следващо издаване на учебника той да бъде премахнат.