Увеличаване на санкциите за неплащане на здравни осигуровки искат 76% от участници в анкета

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
13:22 / 13.09.2011
667
Да се увеличат санкциите за лицата, които не правят здравноосигурителни вноски, но имат възможност за това, искат 76 % от участниците в анкетно проучване, осъществено от БСК в началото на м. Септември 2011 г. 17 % от анкетираните споделят противоположното мнение, а 7 % се затрудняват да преценят.

Успоредно с това, 79 % от запитаните смятат, че държавата трябва да организира медицинското обслужване на лицата, за които е доказано, че нямат доходи, върху които да се осигуряват. На противното мнение са 11 % от анкетираните.
Според 57 %, необходимо е да бъде изграден публичен регистър на неосигурените лица. Идеята не се споделя от 31% от участниците в анкетата.

Известно е, че повече от милион и половина българи не правят вноски за здравно осигуряване. Те се лекуват за сметка на лицата, които редовно се осигуряват. Именно този факт и дългогодишната ангажираност на БСК по проблема със здравното осигуряване, ни провокира да зададем въпроса "Как да се санкционират лицата, невнасящи здравни осигуровки?".
Част от участниците в анкетата направиха твърде радикални коментари (например, "В държавата медицинското обслужване да е безплатно за всички, а откъде ще вземе пари държавата, да решават тези, които се кандидатират и печелят избори"), а други дадоха конкретни предложения, сред които:

Мотивиране за участие в осигурителната система; подобряване на здравеопазването по отношение на контрола върху източването на пари от болниците и организация на работата; Здравните вноски на всяко лице да се внасят по лична партида; Да се направи диференциация на медицинските услуги според размера на осигурителния доход и лицата с по-малък осигурителен доход да могат да ползват по-малък пакет услуги, а тези с по-голям - по-голям пакет услуги. Така ще има стимул за плащане на осигуровки върху по-голям осигурителен доход.
Да има здравни заведения, които да обслужват хората без здравно осигуряване, и такива - само за здравноосигурени;
Да се отнемат правата на лекарите, които искат допълнително пари за извършване на медицински услуги на здравноосигурените лица;
Да се опрости начинът на събиране на осигуровките (Цитираме: "Начинът на събиране на тези такси е пределно усложнен.

Информация за това как да се плащат се намира трудно и е непълна. Плащането по интернет е сложно и неугледно в сравнение с това, което предлагат интернет магазини и други частни институции. Заплащането на място е също занемарено и неизпипано. Редовно се събира опашки, отнемащи минимум един час и, като цяло, системата не е ориентирана за удобство на ползващите услугите");

Гражданите сами да преценяват дали да участват в държавната система на здравеопазване или да ползват услугите на частните здравни заведения.
По-големи санкции да се прилагат за работодатели, които не внасят в срок здравните осигуровки.

Виж коментарите (0)
Още новини от Национални новини:
Над 26 хил. водачи получиха фишове за по-малко от седмица
Феноменът "тъмни прозорци" в България: Много жилища се водят праз...
Адвокати разкриха как чужденец може да купи фирма у нас
Вирусолог съветва при хрема, зачервено гърло и кашлица веднага да...
ПП-ДБ с упрек към служебната власт: Можем да загубим над 60 млн.е...
Икономист: Европа се деиндустриализира. Изнасят се ключови произв...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).