Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
В Министерството на културата се проведе заседание за "Старинен град Несебър"
Автор: Екип Varna24.bg 10:07 / 06.06.2023Коментари (0)885
© Министерство на културата
В Министерството на културата се проведе заседание на Междуведомствената комисия и на Експертната работна група към нея за "Старинен град Несебър“. Това съобщиха от пресцентъра на ведомството.

Министърът на културата Найден Тодоров председателстваше заседанието, а сред участниците бяха зам.-министърът на културата доц. д-р Пламен Славов, началникът на кабинета на министъра доц. д-р Борис Данаилов, г-жа Емануела Томова, главен секретар на Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО, арх. Петър Петров, директор на Националния институт за недвижимото културно наследство, арх. Габриела Семова, председател на БНК на ИКОМОС, проф. д-р Анелия Божкова, археолог и проучвател от НАИМ при БАН, представители на Община Несебър, архитекти, експерти и др.

В изпълнение на препоръка от Решение 44 от 2021 г. на Комитета за световно наследство, българската страна покани съвместна мисия на Центъра за световно наследство и ИКОМОС за реактивен мониторинг за оценка на състоянието на съхраненост на "Старинен град Несебър“ и за установяване на изпълнението на решенията на Комитета за световно наследство и препоръките на предходните мисии, както и на проведената през периода 16-20 януари 2023 г. мисия. Докладът на мисията постъпи в Министерството на културата на 18 май 2023 г. и бе изпратен на всички членове на постоянната Междуведомствена комисия и на експертната работна група.

На българската страна е дадена възможност за предварителен преглед на доклада, преди публикуването му, като се очаква отговор при наличие на фактически грешки, неточности, както и на допълнително извършени дейности.

В доклада е отбелязано, че държавата ни е постигнала напредък в изпълнението на редица препоръки от мисията за реактивен мониторинг през 2018 г., като една от тях е създаването на Междуведомствената комисия на високо равнище, подкрепена от експертна група, но има и негативни заключения.

По време на заседанието беше представена "Стратегия за културно наследство на Община Несебър“, която е структурирана в 7 глави, съобразена със Закона за културното наследство и с политиката на ЮНЕСКО. В този смисъл документът отговаря на националното ни законодателство, както и на политиката на Организацията на Обединените нации за образование, наука и култура. Несебър е пример за симбиоза между материално и нематериално наследство, в съчетание с природни дадености. Анализът, който бе направен, води до следните изводи: "Старинен град Несебър“ е с много висока стойност, която се съчетава с лесна достъпност. Допълнителен плюс са силно развитите празнични традиции в града. Сред недостатъците са липсата на цялостна визия, както и неподходящите намеси в историческата градска среда. Пропуск е и липсата на Обществен съвет, което се изисква от Закона за закрила и развитие на културата. Градът представя изключителни възможности за културен туризъм. За съжаление има случаи на унищожаване на културно наследство при ново строителство. Авторите на Стратегията изразиха надежда, че тя ще бъде приета. От НИНКН благодариха на министър Найден Тодоров, че бяха изискани 17 бройки от държавната администрация, за да бъде подсилен и екипът на Института – нещо, от което той отдавна се нуждае. Арх. Петър Петров, директор на НИНКН, посочи, че е стартирана териториална програма, изградена е нова информационна база, направен е атлас и 3D модел на целия град. Заснемането е от февруари 2023 г.

След запознаване с Доклада на ИКОМОС, Стратегията за културно наследство на Община Несебър, резултатите от проведената териториална програма на НИНКН и последните проучвания на състоянието на наследството в "Старинен град Несебър“ бяха взети следните решения от Междуведомствената комисия и Експертната работна група към нея:

• Подкрепя разработената "Стратегия за културно наследство на Община Несебър“ за периода 2023 г. – 2032 г.

• Подкрепя предложението на Министерство на културата проектът на План за опазване и управление за "Старинен град Несебър“ да бъде възложен на НИНКН, предвид предстоящото повишаване на административния капацитет на Института със 17 щатни бройки, което ще има дългосрочно положително въздействие върху опазването и управлението на обектите на световното културно наследство на територията на България, както и на обектите от Индикативната листа и археологическите резервати.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Почина Лиъм Пейн
България и Войната в Украйна
Влизането на България в Шенген
51-ото Народно събрание
Мигрантски натиск към България
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: