Летният сезон е към края. Не бяха рядки случаите, през които в послдните месеци собственици на хотели и ресторанти се оплакваха от липса на персонал. Стигна се до там, че бяха внасяни работниците, от Югоизточна Азия (Индия, Непал и Бангладеш) за нуждите на туристическия бранш. Много от тях обаче използваха България като трамплин в посока към Западна Европа. Тяхната цел е ясна - повече никога да не се върнат - нито в България, нито в родината си.
По неофициални данни в най-големия курорт по Черномморието Слънчев бряг работят около 3000 чужденци. Стотици от тях вече са напуснали, преди да им изтекат работните визи за пребиваване у нас.
Веселин Налбантов е крупен хотелиер от Слънчев бряг и вече се е опарил вече с 20 бангладешци, които го зарязали в разгара на сезона. Къде отиват, той не знае, но предполага, че използват България само за трамплин към Западна Европа.
“Може и да са канал за износ на органи", казва Налбантов пред вестник "
24 часа" за гастарбайтерите без паспорти.
Чуждестранните работници имат шенгенска виза и на практика с нея могат свободно да се движат из цялото шенгенско пространство
В случая обаче те просто са нарушили сключения трудов договор, затова ги грози вероятността да се сдобият с черен печат в паспортите.
Налбантов смята, че има канал за прехвърляне на работници в Западна Европа Той допуска, че може би са им казали, че не трябва да имат документи, защото каналът е нелегален или имат дублиращи документи
Масово чужденци по морето вземат заплати от 1500-1600 лв., а за такива суми българи вече трудно се хващат.
Въпреки че повечето гастарбайтери в родината си получават по 100 долара на месец, тези суми им се виждат малки и предпочитат да ги удвоят в Германия, Франция, Италия и в скандинавските държави, използвайки България като трасе да се доберят до тях.
Хотелиерите по морето, казват също така че през септемиври и октомври, когато броят на гостите спада, на практика работят под себестойност заради скъпата енергия и вода.