В момента интернет предлага стотици обяви, които ни гарантират месечно от 750 до 1000 лв., ако склоним у дома да шием калъфки за очила, да нижем гердани, да правим мартеници или „пухкави слончета", показа проверка на "Монитор". Сега този вид работа е изцяло в сивия сектор и никой не може да следи дали наистина ще платят на наетите и дали ще им внасят осигуровки, категорични са експертите по заетостта, които се занимават с узаконяване на този вид дребен бизнес.
Целта е да се събира информация за доходите на работодателите, осигуряващи надомна заетост и да се внасят дължимите данъци. В момента всеки, който си има домашен компютър и може да работи с него, може лесно и дистанционно да си осигури доходи от вкъщи. Това е само един от видовете заетост, при които няма никакви гаранции за спазването на трудовите му права.
"У нас доста хора си изкарват хляба по този начин, но заради липсата на регламент няма и никаква статистика за техния брой.
България е единствената или една от малкото страни в ЕС, в която нито дистанционната, нито новите и много перспективни форми на заетост са уредени нормативно", твърди юристът Чавдар Христов. И трите вида обаче са регулирани международно- има конвенция на Международната организация на труда за надомната работа, която сме ратифицирали, има европейско рамково споразумение между синдикати и работодатели за дистанционната работа, както и директива за агенциите за временна заетост. Дори да не сме задължени да ги прилагаме, тенденциите на съвременния трудов пазар ще ни накарат да го направим, твърдят от КНСБ. В края на миналата година тристранката реши да не регламентира тези видове заетост чрез промени в законите, а да ги регулира чрез споразумения между работодателите и синдикатите. Експертната група, която се труди над текстовете за дистанционната работа, трябва да бъде готова към юли, а доста по-сложната материя, свързана с агенцията за временна заетост или т.нар. тристранни трудови отношения, ще са готови по план през есента.