Дейностите по Годината включват сформиране на национална коалиция "Активен живот на възрастните хора и солидарност между поколенията", семинари и други инициативи на национално и местно ниво. Предвижда се разработването на прогнози за въздействието на застаряването върху публичните финанси, както и издаването на сборник с най-важните стратегически документи, свързани със застаряването на населението и демографските предизвикателства.
За България като много остър демографски проблем се очертава продължаващият процес на остаряване на населението, изразяващ се в намаляване на абсолютния брой и относителния дял на населението на възраст под 15 години и увеличаване на дела на населението на 65 и повече години. Тенденцията е пряка последица от етапа на демографския преход, в който се намира България.
Делът на населението на възраст над 65 години се е увеличил от 16.8% през 2001г. на 18.5% през 2011г. В същото време през 2001 г. лицата под 15-годишна възраст са били 15.3% от населението в страната, докато през 2011 г. техният дял намалява на 13.2%.
Най-голям е относителният дял на населението на 65 и повече години в областите Видин - 25.5%, Монтана и Габрово - по 24%, Ловеч - 23.3%, и Кюстендил - 22.8% Най-нисък е делът на възрастното население в областите Благоевград, Варна и София (столица) - 16%.
Посланиците на Европейската година на активния живот на възрастните хора и солидарността между поколенията 2012 са Ингрид Шикова, преподавател по "Политики на Европейския съюз" и ръководител на катедра "Европеистика" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", журналистът Петко Бочаров, доц. Еню Бояджиев, председател на управителния орган на 40 Спортни Клубове "Здраве и дълголетие", които развиват дейност на територията на цялата страна, както и Бистришките Баби, група за автентичен фолклор от софийското село Бистрица.
Източник: Агенция "Фокус"