"Следващата ни експедиция до Антарктида ще бъде с български кораб. Това ни е мечта, за която се борихме много години - да имаме наш плавателен съд в Световния океан. В момента корабът е в ремонт, но за пътуването ще бъде в готовност", заяви пред
"България Днес" полярният изследовател проф. Христо Пимпирев (69 г.). Полярникът разкри, че вече тече подготовка за следващата експедиция, макар да има доста време до нея.
През юли м.г. първата българка, номинирана за "Оскар" - Мария Бакалова, официално стана кръстница на първия българския военен научноизследователски кораб. За името на огромния съд бе обявен конкурс, а от всички над 250 предложения комисия избра името "Св. св. Кирил и Методий".
Старото име на плавателния съд е било "Искатель". Беше обявено, че в него ще бъдат вложени до 3 милиона лева. Ще има възвръщаемост на средствата, тъй като плавателният съд ще може да бъде отдаван под наем.
Пимпирев посочи още, че Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура 24 май не се празнува от наши сънародници на Антарктида, тъй като там в момента е началото на зимата и нямаме наши представители.
Пимпирев е категоричен, че въпреки войната и инфлацията не трябва да се спират пътуванията към Антарктида. "Не трябва да се спира пътят към континента на бъдещето и пътят към другите планети и звездите. Антарктида е зона, която е изключително богата на полезни изкопаеми и въпреки че е замразена експлоатацията им, тези природни богатства неминуемо в бъдеще ще се използват", коментира изследователят.
Преди дни са отчетени резултатите от 7 научни проекта, които бяха реализирани по Националната полярна програма, която вече приключи. "Внесохме новия проект за програма. Освен това бяха отчетени успехите, които постигнахме по строежа на новата научна лаборатория. Набелязахме проблемите за следващата експедиция", добави Пимпирев.
Той е ръководител на ежегодните национални научни експедиции до Антарктика и председател-учредител на Българския антарктически институт от 1993 г.
Пимпирев връх на остров Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън и в архипелага Южни Шетландски острови, Антарктика, носят неговото име.