Важно от НАП: Граждани продължават да бъдат търсени за задължения, които вече са погасили

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (1)
10:10 / 01.02.2024
1385
В 7-дневен срок общини, данъчни, министерства и др., да са задължени да уведомят НАП, ако гражданин си плати задълженията към тях. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, внесени от депутати от "Продължаваме Промяната – Демократична България“.

Сега, когато публичен взискател изпрати на публичния изпълнител – НАП задължения, но преди тяхното събиране, те бъдат погасени, взискателят не е длъжен да уведоми за това НАП.

В същото време Националната агенция по приходите е разработила електронна услуга за такива уведомления, но тъй като в закона не е предвидено такова изискване, в практиката има множество случаи, при които граждани продължават да бъдат търсени за задължения, които вече са погасили, а лихвите се трупат, пише Pariteni.bg. Това създава неудобства на гражданите, като в някои случаи те дори не могат да ползват данъчни облекчения и услуги, тъй като в НАП има данни за задължения, посочват в мотивите си към законопроекта депутатите.

С промени се въвежда и задължение за предоставяне на пълна информация за вземането, тъй като при неговото погасяване в НАП, тя трябва да бъде еднозначно отнесена и към задължението в информационната система на взискателя.

Ще има и санкции за ръководителите, ако не предоставят в срок тази информация в НАП, като глобата е от 300 до 600 лева, а при повторно нарушение – от 500 до 1000 лева. Всички промени се предлага да влязат в сила от 3 май 2024 г., като за санкциите е даден 8-месечен гратисен период.

Във връзка с фискалния контрол върху стоки с висок фискален риск се предлага въвеждане на правна възможност за граждани и фирми предварително да предоставят обща банкова гаранция в размер не по-малък от 1 млн. лева, което ще намали административната тежест за клиентите на НАП чрез съкращаване на времето за проверки при получаване, разтоварване и освобождаване на стоката.

Общата банкова гаранция ще се предоставя предварително с цел да се минимизират рискове при налагане на обезпечение особено в почивни или празнични дни, при закъснение на превоза или на превода на сумата по сметка в НАП. При забавяне на освобождаването на стоката, рисковете са развалянето й или налагане на други санкции – например невъзможност за доставка на стока в акция до търговски обект, както и други неблагоприятни последици.

Виж коментарите (1)

Още по темата (735):
22.11.2024 Вдигат ни данък "смет", а разделното събиране на отпадъци у нас просто не работи – всичко отива в големия камион
21.11.2024 Близо 25 хиляди пенсионери се радват на тези допълнителни средства
20.11.2024 НОИ посочи средния месечен размер на пенсията за осигурителен стаж 
15.11.2024 Важно напомняне от НАП
14.11.2024 Според НСИ доходите ни са нараснали с 16.6% на годишна база
13.11.2024 Салдото по консолидираната фискална програма за деветмесечието на 2024 година е отрицателно в размер на близо 3 млрд. лева
Още новини от Национални новини:
Директорът на "Асоциация Анимус": Случаите с домашно насилие став...
Луций Цезар или Гай Цезар? Разкрита е самоличността на статуята, ...
Проф. Боян Дуранкев: Ако България влезе в Шенген, ще ни имат дове...
Андрей Райчев: В парламента има жалки усилия на оцеляващи хора да...
Доц. д-р Лъчезар Лозанов: Част от пациентите с преддиабет имат но...
Meteo Balkans пусна пълна прогноза за времето за декември, снегът...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).