Това е добра идея и аз подкрепям промяната, коментира от своя страна директорът на столичното 23-то СОУ Нина Чанева. "Ще бъде възможност за въвеждане на диференцирано изплащане на стипендиите. Има деца, които наистина са мотивирани да учат, и други, които са бележкари. Тези два типа отличници трябва да бъдат разграничени", категорична е директорката. Тя допълни, че би стимулирала допълнително децата, участващи в олимпиади и състезания, които градят престижа на училището. "Тези деца заслужават да се разграничат от съучениците си, които се пазарят с учителите за по-високи оценки, за да хванат стипендия", коментира още Чанева. В момента всички ученици със среден успех 5,5 или повече взимат по 21 лв. на месец.
Такава е сумата и на социалните стипендии. Промяната в разпределянето на парите на ученическите стипендии идва заедно с увеличаването на единния разходен стандарт на учениците. С него се скачат и заплатите на учителите. Така един млад неопитен педагог, току-що излязъл от университета, ще взема 500 лв. заплата. Старшите учители пък ще получават 530 лв., а главните 570-580 лв. Заплатите на помощник-директорите и директорите пък ще започват съответно от 610 лв. и 680 лв. В момента средната заплата на учителите е около 730 лв., но на много места стартовите заплати за млади учители са около 450 лв.
Новият просветен закон пък предвижда да има допълнителни парични бонуси и за тези училища, чиито ученици вдигнат успеха си на националните външни оценявания.
Източник: в. "Монитор"