Вдигат заплатите догодина
Увеличение на заплатите на служителите през следващата година планират българските фирми. Става дума за ръст в размер на 7 на сто, сочи проучване сред работодатели от 539 компании със 131 800 работници от 14 индустрии. Най-голямо увеличение планират фирмите в сферата на търговията на дребно – 8%, а най-малко във финансовите и изнесените услуги, както и във фармацевтичния бранш с 5 на сто.
Проучването сочи обаче, че има разлика в планираното и постигнатото повишение на възнагражденията. През тази година например планираният ръст на заплатите на заетите в сектора на високите технологии е бил 10 на сто, но е постигнат 7%.
Възнаграждения
В този сектор обаче са и най-високите възнаграждения за страната. Например мениджърите получават 9207 лева, специалистите по 5500 лева месечно, а останалият персонал взима 2637 лв. За сравнение средните размери на възнагражденията в останалите сектори са 6300 лева за мениджъри, специалистите пък взимат по 3700 лева, а работниците – 2123 лв.
Значителни са разликите между средните възнаграждения за висока, средна и ниска позиция според населеното място, като София е първенец по високи възнаграждения. Например с 1700 лева повече взимат мениджърите в компании в София спрямо тези, които са в по-големите градове.
Придобивки
Проучването отчита и средните суми на придобивките, където най-много компаниите инвестират. Така за препоръка се плаща средно бонус от 1000 лв. Следват придобивките за транспорт (666 лв.), коледни надбавки (300 лв.), ваучери за храна (200 лв.) и здравна застраховка (42 лв.).
Най-търсените позиции са в сферата на информационните технологии, пише "Телеграф". Доброволното текучество във всички сектори е с по-ниски стойности спрямо предишния измерен период, като общият процент за пазара е 10%. Съвсем очаквано и предвид спецификата на сектора най-високото текучество се наблюдава при търговията на дребно – 23%, а най-ниските стойности във фармацията и бързооборотните стоки – 8%.