През последните 24 часа не е имало трусове с магнитуд над 3-а степен по Рихтер.
Регистрирани са 4 труса около и малко над 2 степен, последният от които в 12 часа и 43 минути на обяд. Слаб земен трус е бил регистриран и в Ямболско. Сезимолозите обаче уверяват, че той няма общо в трусовете в в Западна България.
Повече от 430 са вече регистрираните вторични трусове, последвали земетресението от 5,8 по скалата на Рихтер, ударило страната ни във вторник през нощта. През последните 24 часа са били регистрирани 4 по-силни труса край Перник с магнитуд над 2 по Рихтер- в 23 часа и 30 минути, след това в 2 без 10 през нощта, и отново сутринта в 10:08. Последното земетресение бе регистрирано в 12:43 на обяд. То е било с магнитуд 2,6 по Рихтер.
Сеизмолозите от БАН уверяват, че преразпределението на напреженията под земната кора вървят според очакванията.
"Всичко върви така както много други земетресения със затихваща сила и затихваща бройка. Сега до кога ще продължи, не можем с точност да кажем, но хората да не се учудват ако продължи и няколко месеца, до година" - обясни проф. Димо Солаков, зам.-директор на Геофизичния институт на БАН.
Около 30 са били слабите трусове в рамките на последните 24 часа. За сравнение в денонощието след първичния трус те са били стотици. Трусовете с магнитуд над 4 по Рихтер са били общо 3 и са станали в рамките на първите 12 часа след първия трус.
Междувременно вече работи телефонът, чрез който сеизмолозите осъществяват директна връзка с Министерство на вътрешните работи. В четвъртък бе решено при земетресение от института да подават информация към дежурния в МВР за епицентъра и силата на труса. "Ето сега примерно при това земетресение ние около 1 час не можем да се свържем с Перник. И затова този телефон ние веднага се обръщаме към тях, казваме им къде да търсят, за да направим заедно една картина на това какви са били усещанията от едно конкретно земетресение" - каза проф. Солаков. Липсата на връзка между учените и властите според сеизмолозите е предпоставка за дезинформираност и паника сред населението.
След земетресението във вторник например имаше множество фалшиви слухове за нови трусове и наводнения.