Велизар Шаламанов: България има какво още да направи по отношение на санкциите спрямо Русия
За щастие България постигна добра приемственост в сферата на отбраната с ген. Запрянов като министър на отбраната. Той е не само зам.-министър в последния кабинет, но и в още два предишни кабинета, както и дълго време представя България във Военния комитет на НАТО и на Европейския съюз. Човек с много задълбочено разбиране на тези проблеми и с много контакти. Именно затова България стои добре. Но що се отнася до позицията на България, ясно е, че тя трябва да бъде в няколко посоки.
Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" доц. Велизар Шаламанов, бивш министър на отбраната.
"Първо, това, което България може да окаже като помощ за Украйна е да бъде реализирано възможно по-бързо със съответните механизми за финансова компенсация по линия на Европейския съюз, където е възможно. В същото време да се търсят пакети за подпомагане на Украйна, които са свързани с приоритетите на операциите на украинската армия, но заедно с това да бъде търсено и допълване на нашата отбранителна способност чрез време на разполагане на многонационални сили, включително системи за противовъздушна отбрана - областите, в които ние имаме определени дефицити и от които ние извеждане системи, макар и стари, с цел да подпомагам Украйна. Искам да отбележа, че България има какво още да направи по отношение на санкциите спрямо Русия".
Шаламанов отбеляза, че за последните две години и няколко месеца помощта от САЩ за Украйна ще надхвърли 100 милиарда долара: "Което означава, че ние трябва да следим помощта от другите страни, и тази помощ да не бъде много по-малка от това, което дава САЩ, както и цялостната координация, която макар и във формата "Рамщайн“, обвързан с НАТО, се извършваше досега основно от САЩ, да се случва по-нататък с много по-голяма участие на НАТО, още повече, че се водят консултации за допълнителен фонд от 100 милиарда – това ще изисква много повече координация. Когато се натрупват модерни системи, ефектът от тяхното използване зависи от тяхната интеграция, от подготовката на персонала, от осигуряването им с боеприпаси и съответно от засиленото споделяне на информация. Навлизаме в много решителен етап, и този етап според мен има възможност при консолидация на помощта, при усилване на помощта за Украйна, да доведе до решения от руска страна, които могат да избегнат по-нататъшна ескалация".
Ситуацията на фронта в Украйна Велизар Шаламанов описа така: "Както беше споменато и от украинското военно раздаване ситуацията не е благоприятна, защото недостигът на боеприпаси, недостигът на далекобойни средства, на средства за противовъздушна отбрана позволява численото превъзходство на руснаците, превъзходство още в артилерия да бъде използвано. Виждаме, че няма засега пробиви по фронта, но има много тежки удари по Одеса, по Харков, по други градове, по електроцентрали, което всъщност ще бъде подобрено като ситуация с постъпването на системите за противовъздушна отбрана и далекобойните средства. Защото единственият начин да бъде намалена тази конфронтация е като се изолира района на бойните действия с далекобойни средства, като се блокира възможността за нанасяне безнаказано на удари от въздуха, и ако това не е достатъчно, да има достатъчно артилерия и бронирана техника, така че да бъде извършен пробив, разсичащи удари на няколко места. И надяваме се това да доведе до преосмисляне на ситуацията в Русия. Но не бива да допуснем и информационна кампания освен Русия, която да изкриви информацията, защото това ще доведе само до повече жертви и от руска, и от украинска страна".
На въпрос дали руските сили може да увеличат атаката си на фронта преди пристигането на новата американска помощ, бившият министър на отбраната отговори така: "Именно поради този риск е важно помощта да пристигне възможно най-скоро (бел. ред. помощта от 61 млрд. долара от САЩ за Украйна). Също така са важни самите комуникации, които би трябвало да имат възпиращ ефект по отношение на руската агресия, особено що се отнася до удари по същество терористични удари върху инфраструктура в свободната част на Украйна. Но ние трудно можем да влияем на руската страна, освен с навременни решения и с добре комуникирани стъпки в помощ на Украйна. И това е важно да става не само и основно от САЩ, но от всички страни, които се обявили политическа подкрепа за Украйна. Само това би довело до промени в руските намерения, в действията на Русия. И ако наистина единственото на Запада, разширяващата се, увеличаващата се помощ за Украйна принесе за това да бъде прекратена най-после тази агресия, това ще бъде най-добрият възможен резултат без да бъде използвано цялото това въоръжение".