© Impact Press Group | | Цените на венчавките, кръщенетата, опелата, маслосвета и всички останали молитви за здраве ще скочат поне два пъти от октомври, съобщиха от Синодалната палата. Това ще стане, след като владиците от Светия синод гласуват отпадането на праговете на църковните такси на своята есенна сесия, която започва от 26 септември. Предвижда се занапред всяка епархия да сформира собствени такси за църковен брак, панихиди и всички църковни треби. Свещениците пък ще бъдат задължени, както и досега, да отделят част от сумата за издръжката на самата митрополия, а останалата да разделят помежду си и със служителите в храма.Към момента съществува ценоразпис с препоръчителни цени от 2000 г., одобрен от патриарх Максим. На практика обаче той не се спазва, епархиите тихомълком са въвели цени, каквито на тях са угодни, обясниха от Синдиката на свещениците към КТ "Подкрепа" и припомниха, че идея за децентрализация на таксите имаше още преди няколко години, но тя не бе гласувана. Ще настояваме синодът да въведе някакви горни прагове на таксите, до които епархиите могат да ги вдигат занапред, за да няма спекулации и да не се превръщат черквите в тържища, категорични са от попския профсъюз.
30 лева сега е таксата за венчавка, одобрена от патриарх Максим в препоръчителния ценоразпис. Ако младоженците искат да им пее църковният хор, се доплаща още 30 лева. Ако хор няма, а пригласят само един или двама певци на клира, се плаща по 5 лева на човек. В повечето църкви снимането на самото бракосъчетание с любителски фотоапарат е разрешено и е безплатно. В по-големите и предпочитани за такива случаи храмове обаче свещениците предлагат това да става от техен фотограф. Ако младоженците настояват да си водят свой, то за това трябва да внесат 10 лв. за правото да снима фотограф и 20 лв. да снима оператор. Така например се практикува в храмове като "Свети Седмочисленици" и "Света Неделя" в София.
Независимо че ценоразписът, одобрен от дядо Максим не е отменен, той отдавна не се спазва. В столичната църква "Св. Неделя" например цената на венчавката варира от 150 до 400 лева, според заможността на младоженците. В катедралния храм във Варна, ако е с хор, тя струва 470 лв., като капарото е 270 лева.
На практика цените се съблюдават само в селата и в някои по-малки храмове. В големите градове, особено в центъра на София таксата е в пъти по-висока, тъй като е модерно да се венчаеш в "Света Неделя" например, коментира отец Стефан от храма "Свети Николай" в Русе. Опелото там, както и в периферните храмове на столицата, е 25 лева, а кръщенето 15 лева.
Храмовете в града са от малкото в страната, които не надуват цените на ритуалите.
Митрополитите имат сметка да надуват цените, тъй като според устава на БПЦ една трета от цената се отчислява в тяхната каса, обясниха от Синдиката на свещениците и заявиха, че ще настояват занапред синодът да въведе и възможност за безплатни венчавки, кръщенета и опела на социално слаби граждани.
Източник: в. "Монитор" |