Призовавам всички да отидем да гласуваме, за да намалее влиянието на купения, на кооперативния вот, на политическите влияния. Това каза пред журналисти в Кюстендил вицепрезидентът Илияна Йотова, предаде репортер на "Фокус“. Вицепрезидентът посочи, че всеки ден има полицейски акции, задържат се хора, но те не стигат до там, докъдето трябва – до поръчителите и до онези кръгове, които си плащат, за да бъдат избирани.
"Няма обикновени и необикновени българи, всички ние сме български граждани и трябва много внимателно да преценим и да уважаваме преди всичко себе си, и след десетина дни, когато отидем да гласуваме“, каза Йотова. Тя посочи, че служебното правителство е най-малко правителство на президента.
Вицепрезидентът Йотова е в Кюстендил за участие във форум "Българите на Балканите отвъд границата след 1878 г. Кодът на оцеляването“.
"В президентската институция няма разлика между българите живеещи на територията на Република България и българските общности зад граница. Смятам, че България, като страна член на Европейския съюз, е достатъчно силна, има достатъчно силни лостове в ръцете си, за да може да защити правата на всяка една българска общност зад граница, особено в така наречените исторически диаспори, които за съжаление и днес, в XXI в., са подложени на поне опити за асимилация“, допълни Йотова.
Тя посочи, че част от проблемите на българската общност в Сърбия са много стари. Сред тях са недостигът на български учебници, избягване на наименованието "български език“, недостатъчната реклама на българските училища там.
"Винаги съм склонна да мисля за това, че и ние в България не правим достатъчно и не сме достатъчно активни. Стар е проблемът кой и как отговаря за правата и интересите на нашите общности. За съжаление този въпрос при нас е разхвърлян в няколко институции. Колкото и да се опитваме да са координираме по между си, специалното внимание е насочено към изпълнителната власт, а личното ми мнение е такова, че там има още много какво да се желае в тази област“, каза Илияна Йотова.