Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Бизнес
Други
Институции
Криминални
Общество
Виктор Ценков: Радиолюбителите могат да окажат ценна помощ по време на кризи и природни бедствия
Автор: Екип Varna24.bg 10:21 / 18.04.2023Коментари (0)1061
© Фокус
Радиолюбителството е не само хоби, в него има и спортно-състезателна дейност. Българската федерация на радиолюбителите е лицензирана като спортна федерация. Това каза председателят на Българската федерация на радиолюбителите Виктор Ценков в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“.

На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация IARU, разказа той. Първата радиовръзка е осъществена през 1938 г. от Иван Джаков, който излъчва първото радиолюбителско повикване от територията на България.

Радиолюбителството има четири основни направления, обясни Ценков: късовълнова дейност, която е работата на честотите до 30 мегахерца къси вълни; ултракъсова дейност, която е от 30 мегахерца нагоре; скоростна телеграфия, която е вид спорт, и радиозасичане, което обединява умения за откриване на радиопредаватели, посредством използването на апаратура.

По време на криза и природни бедствия радиолюбителите често се използват като средство за комуникация при спешни случаи, когато е разрушена инфраструктурата на кабелни и мобилни оператори. В Българската федерация на радиолюбителите има и направление по бедствия и аварии. "Свързванията могат да станат с радиостанциите на ултракъси вълни, с директна връзка, която е на няколко километра, но с цел по-добра комуникация се инсталират мобилни ретранслатори. Ние сме особено гъвкави и може при нужда да се изнесе работното място с една радиостанция и една късовълнова система да се достигне до всяка една точка на света“, обясни Ценков.

Той посочи, че началото на това направление в радиолюбителството – за оказване на помощ при бедствия и аварии, специално в Турция е положено именно от българските радиолюбители. По време земетресението в Измир през 1999 г. е изпратен специален екип от радиолюбители от Кърджали за оказване на помощ в засегнатите райони. "Тогава турците видяха за какво може да се използва радиолюбителството, започнаха да го развиват и в момента турските радиолюбители са доста добре екипирани и реагират по време на бедствия и аварии“, поясни Ценков.

Федерацията провежда безплатни курсове за радиолюбители съвместно с Комисията за регулиране на съобщенията.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Поскъпване на хранителните продукти
Риск от чума по дребните преживни животни
Зима 2024/2025 г.
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: