© | | Мащабни промени в банковите закони. Управляващите планират да премахнат възможността банките едностранно да променят лихвите. Предвижда се и отпадането на редица такси.За промени в правилата, по които работят банките се говори от години. Отмяна на таксата за предсрочно погасяване на ипотечните кредити е една от идеите на сегашните управляващи.
"Да въведем пазарен принцип при ипотечните кредити - лихвата при предсрочно погасяване е много висока и превръща клиента в доживотен роб и приближим условията на потребителския", обясни депутатът от левицата Румен Гечев.
"Кредиторът може да изисква такава такса, за да може да покрие разходите за предсрочно погасяване. Най-вероятно ако се направи такова нещо всичко ще бъде включено в лихвата и ще теглим кредити при по - високи лихви", обясни вариантите кредитният експерт Тихомир Тошев.
"Да не могат банките да променят лихвата едностранно, а да променят лихвата според световната практика", добави още планирани изменения Гечев. Според кредитния експерт въпросът е, че лихвата се формира с някой от известните индекси плюс надбавка. Кредитите и лихвата ще вървят надолу или нагоре, но все пак очакванията са, че ще върви нагоре, защото индексите са на исторически ниски нива, уточни Тошев.
Червеният депутат обясни, че повишаване на риска и съответно скок на лихвите е неприемливо, защото някои банки вече са се възползвали и повишили лихвите.
Масово българинът може да си позволи да плаща вноски от по 100 лева на месец, затова е чувствителен към всяка промяна. Едностранната промяна на лихвата и таксите за обслужване и разглеждане на документи най-много притесняват потребителите.
Теодора Димитрова например определя себе си като потърпевша. "Две години без да ме уведомят писмено или по телефон ми взимаха по 3-4 лв. повече открих при едно теглене. Обясних ами, но така било, на мен не ми е приятно, но аз си плащам с тези пари две вноски. това са ми две вноски - това ми една заплата. Има такса обработка и все пак и тя е голяма и да е на половина. Сега нов кредит съм теглила, взеха ми 20 или 30 лева такса обработка на документите", описва тя.
Проектът трябва да бъде окончателно готов до две седмици. Едва тогава ще чуем становището на банките, които трябва да приложат промените. |